View Single Post
  #537  
Vechi 11.08.2016, 13:34:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Îți răspund ultima oară pe acest fir ca să-ți lămurăști acuzațiile.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce treaba are o adunatura (intre alte zeci de mii ) care pretinde ca reprezinta Cuvantul, cu acel Cuvant care se regaseste in Scriptura si in Biserica ?:)
Domnul i-a adunat... și dacă vrei să pricepi legătura, citește din Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa așa cum citesc și eu și sigur vei găsi legăturile.

Citat:
Daca maine infiintez adunatura noii profeti, nu inseamna ca am si darul profetiei, e foarte foarte foarte posibil ca vreau doar sa insel pe unii mai fraieri decat mine. :)
Păi depinde ce spui, ce scrii. Dacă-ți dă Dumnezeu să scrii e una, dacă scrii tu ce vrei tu e alta... dar indiferent cine ar scrie, dacă lucrurile sunt adevărate și bune și se împlinesc înseamnă că meriți premiul cel mare, prețuirea tuturor căci ne înveți adevărul și binele. Din cuvintele scrise vom înțelege ceea ce vrei și cercetînd ne vom lămuri de unde sunt și unde vrei să ne duci.
Citat:
Spune, acolo unde scrie in Scriptura ca vrajitoarea vede dumnezei, aceia erau dumnezei ?
Sigur că erau dumnezei deoarece Samuel nu putea sta în șeol decît împreună cu alți drepți adormiți din poporul Domnului cărora însuși Domnul le spune că sunt Dumnezei, așa le spune el sfinților și drepților din poporul Lui... celor ce păzesc Cuvîntul.

Citat:
Si pana la urma, Saul a facut un lucru bun sau rau ?
Că a căutat la Dumnezeu în ceasul cel mai greu a făcut bine, dar necăutînd cum se cuvine, Domnul nu i-a răspuns, că apoi a căutat la Samuel proorocul Domnului care adormise a făcut bine dar că a căutat la vrăjitoare asta a făcut rău așa cum ne spune scriptura pe care tu ai citat-o.

Citat:
Dar vrajitoarea ?
Vrăjitoarea avea cea mai păcătoasă ocupație din care-și cîștiga pîinea, desfrînarea mai rea decît curvia deci ea greșea făcînd ceea ce făcea în ascuns și știa că merită să moară, căci i-a cerut lui Saul cînd și-a dat seama să jure că n-o omoară. Dar că a ascultat și a împlinit cererea și porunca regelui de a cema duhul unui adormit, a unui dumnezeu, a unui sfînt... a făcut bine căci asta ne cere Dumnezeu să ne rugăm celor sfinți care au crezut și cred Domnului. Deci iată că deși făcea în general rău chemînd morții și înșelînd oamenii, cu duh pitonicesc sau nu, ca să le ia banii, cu toate astea exact referitor la ascultarea de regele Saul a făcut bine căci nu a greșit chemînd și rugîndu-se de Samuel ca să vină să-i răspundă căci ea de frica morții l-a chemat pînă la urmă. Deci ea n-a greșit chemîndu-l pe Samuel deși chemîndu-l în felul acesta ar putea fi socotit de către exigenți tot ca o greșală căci prin asta nu faci decît să-ți îndreptățești practica vrăjitorească interzisă de legile vieții.

Citat:
Ca ieri ziceai ca nu a gresit, ca a facut magie alba si a sculat un adormit bun nu un mort rau. Azi ne spui ca era un lucru rau si de condamnat. :)
Nu mă scoate că mă contrazic... știi bine ce am zis ieri și tot aia am zis și mai sus și îți repet și azi. Tu însă vrei să înțelegi așa cum îți place ție ca să acuzi tu pe cineva... așa ca avocații și procurorii care te freacă în toate felurile ca doar doar să te poată prindă ei cu ceva și atunci musai, iată, își pot ei justifica necredința lor auto-îndreptăținduși-o total absurd... de parcă un pai sau altul te-ar dovedi că ai defapt bîrna în ochi.

Discutăm mai deparet dacă vrei pe firul de discuție unde i-am răspuns lui Igor-Emilian.

Nu-ți mai răspund pe subiectul NIP și nici al marii dileme căci dilema e lămurită... mie mi-e clar și cred că e în Dreptatea și Adevărul lui Dumnezeu așa cum am rezumat. Dacă tu nu crezi atunci prezintă tu cum vezi tu lucrurile și cum crezi că ar fi adevărat.


Citat:
Uite Origen are aceeasi opinie cu tine si Sf. Iustin Martirul si Filozoful, care chiar credea ca dreptii se aflau sub puterea vrajitoarelor. Deci ai proptele mari.
Păi în șeol toți drepții erau sub puterea morții și a chinurilor... dar n-am zis că erau în puterea vrăjitoarelor ci Samuel, auzind chemarea respectivei vrăjitoare poate că a dorit el însuși să-i răspundă lui Saul care apelase la el după adormire căci pînă atunci îl prigonea și ar fi dorit să-l omoare.

Eu mi-am rezolvat problema și dilema cea mare cu ajutorul lui Dumnezeu și al vostru însă văd că tu persiști în a mă ataca pe mine... deci iată că tu ești cel ce ai probleme mai mari ca ale mele dar de altă natură... n-aș vrea să ți le dezleg ca să nu zici că te jignesc.

Last edited by vsovi; 11.08.2016 at 13:38:52.
Reply With Quote