View Single Post
  #2  
Vechi 24.02.2013, 21:56:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margo Vezi mesajul
Am de invatat pentru titularizare,la V.T., Experienta religioasa in Vechiul Testament si nu stiu la ce se refera si nici materiale nu gasesc . Sa ma lumineze si pe mine cineva! Doamne Ajuta !
In cazuri de acest fel (care sugereaza un grad de neseriozitate a celor care au "elaborat" tematica), eu procedez dupa cum urmeaza.
Mai intai, reformulez chestiunea. Adica gasesc alte cuvinte care sa exprime aceeasi idee. "Experienta religioasa in Vechiul Testament": cum i-am mai putea spune ? Poate "viata de credinta a vechilor evrei, oglindita in ceea ce era, pe atunci, Biblia". Sau "modalitati prin care stramosii crestinilor L-au cunoscut pe Dumnezeu".

Pe urma, mi-as face o bibliografie. O carte e clara: Vechiul Testament. Deci, de ajutor ar fi unele comentarii la aceasta carte. Aici, e supraoferta. Noroc ca au facut altii, mai destepti ca mine, asemenea bibligrafii, cu mult inaintea mea. De ce nu as folosi una de-a lor ? Spre exemplu, Sf Thomas Aquinas si-a facut un raft de biblioteca cu carti de capatai centrate pe Biblie si i-a spus "Lantul de Aur" (Catena Aurea). Poate o fi de folos.

Daca nu as avea destula vreme sa parcurg chiar un raft de biblioteca, de fapt nu as avea timp nici macar sa citesc Vechiul Testament, care, el singur, este o carte cat o caramida, atunci as intreba pe unii care l-au parcurs deja: ce as putea sa aleg intr-un timp scurt ? Banuiesc ca mi-ar spune: "Exodul". A doua dintre cartile lui Moise. Asta se citeste intr-o dupa amiaza. Eventual, in alta dupa amiaza, as citi un comentariu la Exod. Si uite asa, in doua dupa amieze, as avea asigurata cel putin nota sapte. Vreau mai mult ? Atunci trebuie sa citesc mai mult: Vechiul Testament minus cartile lirice care nu ma intereseaza (Psalmii, Cantarea cantarilor), minus cartile sapientiale care nu ma intereseaza (Pilde, etc), cartile istorice, care ma intereseaza mai putin, de citit in diagonala (Judecatori, Imparati etc), iar dintre profeti i-as citi pe cei patru mari. Pe cei doisprezece profeti mici oricum nu-i citeste nimeni. Ati auzit de Osea ? Ei bine, nici profesorul dv nu a auzit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote