View Single Post
  #33  
Vechi 27.05.2013, 09:26:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
" Cati dintre preotii hirotoniti anul asta nu au dat bani? Cati episcopi vand posturile? Cati preoti fura, beau, fumeaza, fac afaceri... ? Sa va zic eu ce am aflat cand am fost de sarbatori acasa? Nu sunt nascut in Bucuresti. Dar orasul de nastere e destul de mare. E resetinta de judet cu episcopie. Nu am auzit nimic bun de nici un preot. Dar am auzit de nu stiu ce preot care si-a platit amanta sa faca avort, am auzit de un preot de peste 60 de ani de care stie toata lumea ca are amanta, am auzit ca un diacon nu tine post ca daca el vede mici de exemplu miercurea sau vinerea, chiar daca este post nu se poate abtine, am auzit ce pozitie a mai incercat, am auzit de preot lasat de sotie ca nu o satisfacea, am auzit discutie intre un tip care a fost preot (nu fusese inca si caterisit) si venise la biserica si un alt preot mai in varsta incerca sa il convinga ca poate ramane preot indiferent de ce ar fi facut, mai putin crima, am auzit de preot care tinea slujba beat, am auzit de preot care tipa in biserica si spunea ca nimeni nu o sa tipe acolo mai tare decat el... Si toate astea de la alti preoti.
Nu stiu ,eu locuiesc in oras cu episcopie dar nu am auzit de asa grozavii
De obicei barfele despre preoti le scot tot cei necredinciosi sau caldicei ca argument ca nu merg la biserica.
Daca credinciosii sunt nemultumiti de un preot si el nu mai este vrednic de a sluji pt ca are amanta bine ar fi ca acesta sa slujeasca intr-o biserica goala ,sa nu mai impartaseasca ,sa vedem daca mai are curaj sa se apropie de sfintele daruri.
Reply With Quote