View Single Post
  #21  
Vechi 20.02.2018, 18:06:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Cand vorbim de moralitatea iudeo-crestina nu se are in vedere ce a facut una dintre bisericile autocefale ale unui cult. Si nici ce a facut vreun iudeu sau o grupare iudaica in istorie.

Moralitatea iudeo-crestina semnifica principiile Noului Testament, bazate pe anumite norme si legi ale Vechiului Testament.
ok, foarte frumos. dar ai vreo indoiala ca aceia despre care vorbesc eu mai sus (fiind vorba despre o permanenta lupta, de supravietuire, de propovaduire, de uniformizare, etc. ce dureaza de 2000 de ani), nu credeau si nu respectau aceste principii? si totusi...

cred ca omenirea se amageste... sau s-a amagit. daca exista, divinitatea nu se amesteca in treburile noastre si asa ar fi si firesc. bunaoara uite ce scria the boss c/p pe aici, ca ignorantii de atei distrug creatia Lui, potrivit principiilor despre care vorbesti tot ceea ce se intampla se intampla ca asa vrea divinitatea. nu merge... logic este ca ne lasa de capul nostru si la sfarsit ne judeca. sper sa fie asa, macar pe lumea cealalta sa sufere cei rai. cat mai cumplit si definitiv.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote