View Single Post
  #113  
Vechi 17.01.2007, 23:02:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Intrebare : Are BOR comuniune cu restul bisericilor/patriarhiilor ortodoxe din lume?
Inca una : voi aveti?
Ca daca BOR este eretica...atunci sint si cea greaca si cea Rusa si cea Sirba si cea a Constantinopolui si a Ierusalimului.....deci toti. Si daca-i eretica cine a facut episcopii vostrii?
Luly diferenta dintre noi este ca eu nu vin pe Forumul vostru stilist sa te conving de nimic, in timp ce tu vii pe al nostru "ereticilor" ca sa o faci!
Ma intrebi ce fel de ortodox vreau sa fiu. Am citeva modele si nu erau stilisti.Sa ma ajute Dumnezeu sa ajung macar la jumatate unde au ajuns ei.
Pr.Staniloaie, Boca, Noica, Paraian, Cleopa, Papacioc samd....sint sau au fost toti inselati? Ca sa dau doar citeva nume.....
Pe mine nu ma deranjaza ca tineti calendarul vechi. Imi este egal desi am probleme cu neunitatea ortodoxa. CE ma deranjaza este schisma (recunosc ca-s cuvinte citate nu ale mele ...dar puteau fii de la mine dca aveam inaltarea duhovniceasca necesara) Athosul traieste dupa calendarul vechi si nici noi pe ei nici ei pe noi nu ne consideram schismatici. Acum astept reactia ta (pardon voastra) ca si atonitii sint eretici!
Si astept sa-mi spuneti unde s-a mutat "capitala vie" a ortodoxiei de pe Athos.....