View Single Post
  #117  
Vechi 18.01.2007, 06:57:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly


+++Sa stii ca noi nu am venit pe site-ul acesta doar ca sa ne aflam in treaba si sa vorbim aiurea, ci ca sa raspundem oamenilor la intrebari prin raspunsuri si trimiteri clare la bibliografii care sa intareasca veridicitatea celor spuse de noi.

Eu nu am venit pe acest site ca sa ma cert si sa fortez nota bunului simt. Am venit pt ca voiam sa am o discutie civilizata, calma si relevanta cu cei care sunt interesati de acest subiect.

:)

Doamne ajuta!
Ca atare dupa raspunsurile tale noi sintem in comuniune cu ereticii (considerati de voi) voi la fel in comuniune cu ereticii (considerati de noi). Pentru ca fiind in comuniune cu stilistii greci de exemplu (considerati eretici de biserica ortodoxa greaca) nu poti fii decit eretic la rindul tau (si invers din pct. vostru de vedere desigur). Ca atare nu-i nevoie sa spui deslusit BOR e eretica, ajunge sa spui ca cei cu care este BOR in comuniune sint eretici (si invers desigur)
Nu stiu de ce BOR a sarbatorit Pastele in 26 cind l-a sarbatorit dar daca este adevarat ca celalalte biserici au luat atitudine inseamna ca nu a fost corect. Dar tot pe acelasi principiu daca cele care au luat atitudine impotriva au ramas in impartasire cu BOR inseamna ca ea nu este eretica. Greseli vor fii facute intodeauna.
* Asta ar venii ca si cum biroul de informatii cauta pasagerii sa le spuna cind pleaca trenul:) Nu crezi ca-i mai corect sa caute pe forumul vostru raspunsuri cel intersat? Nu de alta dar pentru cei neinteresati sau convinsi ca-s pe drumul bun raspunsurile voastre sint provocari.
++ Cum trebuie sa inteleg asta ? (Iarta-ma dar nu-s asa inteligent cum ai presupus tu ca asi fii)Oricum niciunul dintre ei nu-s modelele mele ci oameni pe care-i cunosc personal fara o faima cunoscuta de toata lumea.
+++ mie mi se pare f. multa mindrie in afirmatiile tale. "va demonstrez eu voua" (chiar daca folosesti "noi")Pai daca de atitia amar de ani nu a reusit nimeni lucrul asta...chiar crezi ca tu (pardon voi)o sa reusesti? Nu stiu cum sint altii dar eu cred ca-i mai important sa fii smerit decit sa te dai de ceasul mortii cine si cind sarbatoreste ceva.
Si pentru ca aveti radacini ortodoxe poate va aduceti aminte ca daca te sfintesti tu insuti si ceilalti din jurul tau se vor indrepta. O cale simpla. Teoretic.
Sau si asta a fost spusa dupa schisma de un eretic?:)
Ca rezumat eu ramin la convingerea ca voi gresiti. Sper ca Dumnezeu sa va mintuiasca si pe voi ca pe toata lumea si ca atare sa va ierte si greselile pe linia credintei. Nu prea vad in lipsa faptelor, a sfintilor cum ati putea convinge. Fiecare dintre noi a stat in apropierea unui sfint (sper si daca nu a facut-o sa-l caute si sa o faca!) si atingerea de el este o realitate de necontestat. Iar daca atingerea asta te face mai bun mai credincios mai iubitor de Dumnezeu, te intareste in credinta....nu poate fii de la cel rau. Eu nu stiu multa teologie dar las inima sa fie teologul meu....poate n-ar fii rau sa nu va mai bazati atit pe minte si sa faceti la fel.
Dumnezeu sa va lumineze.