View Single Post
  #2  
Vechi 20.01.2011, 10:43:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

cred ca s-a mai discutat mult treaba asta...
cu ce am ramas eu suna cam asa:
- In primul rand nu este crestinesc sa ne gandim cine va fi si cine nu va fi mantuit.Nu e treaba noastra sa judecam asta. Nu cunoastem sufletele la fel ca Dumnezeu sa afirmam una sau cealalta. Un adevarat crestin se va bucura daca toata lumea va fi mantuita.
- Ar trebui sa ne vedem de sufletul prorpiu si nu sa ne lasam inselati de diavol cu grija celorlalti. Sfintindu-ne pe noi putem fi exemple de urmat si pentru ceilalti.
- Nu sustinem ca ortodoxia este mantuitoare ca si religie ci implinirea ei. Faptul ca suntem nascuti in dreapta credinta ne va osandi mai rau la judecata de apoi daca nu respecatm invataturile.
- Da, consideram ca ortodoxia este detinatoarea adevarului pentru ca avem exemplele Sfintilor Parinti.Stiu ca vor sari multi sa-mi spuna ca si in alte religii sunt(pot fi) sfinti, dar aici intervin din nou: ce-mi trebuie exemplele altor religii cand biserica ortodoxa are mai mult decat suficiente. Iar la o comparatie intre cei ai ortodoxiei si cei numti in alte religii sfinti diferentele sunt mari.
Toate cele bune va doresc!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 20.01.2011 at 10:54:14.
Reply With Quote