View Single Post
  #190  
Vechi 14.12.2010, 19:35:25
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mă bucură să văd o reacție de respingere vis-a-vis de Ozzy Osborne. Nu mi-a schimbat acest individ sufletul. Nici măcar Freddy Mercury (Queen). Dar, sincer, am încercat să-mi reprim disponibilitatea față de muzica rock, oamenii din preajma ei sunt departe de a afirma vreo valoare autentică (e drept că, încă, mai cred că unii ar putea să fie. E o slăbiciune a mea: am ascultat ceva timp cu drag acest tip de muzică. D'aia, nu iau piatra!).

NU știu cât a băut sau câte droguri a luat Eminescu, Eliade sau van Gogh, dar sigur e că nu ei îmi sunt model întru credință. Și oricum, nu cred că ai vrea să auzi părerea mea despre anumite personalități "culturale". E de rău...

P.S. Nu toți cei care se droghează sunt cu satana, îi pot favoriza, însă, hegemonia asupra vieții lor.

Doamne ajută!
Ascult rockul vechi pentru muzica,nu ma prea chinui sa gasesc semnificatii filozofice in gandirea lor mizera(in mare parte).Eminescu nu trebuie sa fie un model de credinta dar merita citit,analog in cazul rockului.Si eu sunt cinic insa nu l-am pus pe Cioran acolo,fiind constient de inferioritatea lui.
P.S.A: Asa cum nu toti cei ce traiesc cinstit sunt cu Dumnezeu
Concluzie:Rockul este o blegeala constructiva sau invers dupa inteligenta ascultatorului ca orice alt proces,in care totul e relativ.C.C.T.D.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.