View Single Post
  #82  
Vechi 18.12.2010, 01:15:30
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Biserica ortodoxa

Eu cred ca horatiu nu sa exprimat clar la ce se refera , La Biserica ca Institutie sau la conducatori vremelnici care o conduc.
Eu sarman si ne priceput in ale mestesugi vorbele, spun numai atIt SFINTA SI INDUMNEZEITA BISERICA A CARUI CAP ETE H R I S T O S NO VA BIRUI NICI PORTILE iadului pentru ca a fost rascumparate cu jerta cruci MINTUITORULUI si INTEMEIETORULUI EI.
In ceia ce priveste clerul si Preotia Spune Sf. Ioan Iacob RomInul Hozevitul in traducerile si scrierile sale ; Cine esti tu ;care judeci pe sluga straina !" ,zice Sf. Apostol Pavel, StapInul care la pus in slujba , Acela Il va judeca, iar daca a cazut Elpoate sal faca sa stea ca este Dumnezeu si este puternic.
Clerici sInt si ei oameni neputinciosi iesiti din plamada lumi desarte. Ei n-au pogorIt din cer , nici n-au crescut intre Ingeri. Lumea de azi ia odrazlit, in lumea aceasta desarta au crescut, la scoala lumii au Invatat. Iar dupa ce au intrat In slujba Altarului , Lumea tot nui lasa in pace. Vermele lumesceste azi mai iute si mai stricator ca alta data el patrunde ca vIntul cel rau in toate partile . Vintul stricaciuni cu moda lui cea noua calatoresc azi ca gIndul. cele se se fac ori se vorbesc la capatul lumii In America , peste citeva clipe se fac cunoscute pIna si la copii cei mai micii de la corturi, altadata trebuia ani de zile ca sa vina o veste de acolo iar acum vine repede ca fulgrul. Si dupa cum merg vestile tot asa de repede merge si stricaciunea lumii.
Reply With Quote