View Single Post
  #1  
Vechi 26.05.2007, 02:01:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

" Si am vazut un cer nou si un pamant nou, caci cerul cel dintai si pamantul cel dintai au trecut, si marea nu mai este" (Apoc. 21;1)

Discutam vrute si nevrute pe acest forum, dar sa nu uitam un lucru, din perspectiva crestina, cel putin din cea ortodoxa, viata asta este :umbra si vis" si o pregatire pentru viata viitoare, dar ce credem noi despre viata viitoare, sau mai bine zis, credem intr-un cer nou si intr-un pamant nou? de multe ori din pacate il folosim pe Dumnezeu ca pe o companie de prestari servicii, cand avem nevoie de sanatate de liniste de vindecare .etc. apelam la Dumnezeu, mergem la sfinte moaste , atingem hainele de sf icoane, si gata, ne oprim aici, uitam ca defapt dupa invatatura Sf Scripturi si Sf Biserici suntem chemati in aceasta viata sa ne pregatim pentru adevarata viata, cum va fi acolo? ce vom raspunde? cum se vor desfasura lucrurile? ramane ca Domnul sa ne arate la vremea cand ne va chema la
El, pana atunci fratilor, cu ajutorul Domnului, sa imbracam haina vrednica de nunta Mirelui Ceresc si sa ne facem vrednici de primirea vietii viitoare desi oricat de credinciosi am fi, ne temem de moarte si de viata viitoare, cel putin eu unul sunt ingrozit de gandul mortii, si nu pt ca sunt obsedat de o prevestire religioasa,a unei judecati infricosetoare( nu ca n-ar fi asa ceva) ci pentru ca stiu ca e ceva dincolo si tot asa stiu ca nu stiu ce este cu adevarat, ramane insa intrebarea, cati dintre noi crestinii, mai credem si ne mai gandim la viata viitoare?...
Reply With Quote