Subiect: Doua intrebari
View Single Post
  #2  
Vechi 07.06.2010, 23:27:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?
Din moment ce noi am crezut ceea ce ne-a spus gazda (o asemenea încredere fiind rezonabilă) nu am comis nici un păcat. Nu există păcat fără intenție păcătoasă. Dacă, însă, continuăm să mâncăm după ce am aflat, atunci comitem păcat grav, dacă Biserica noastră ne poruncește să ținem post și dacă știm acest lucru.

Prin urmare, nu este necesar să "recuperăm", neexistând păcat.

Dacă gazda ne-a păcălit bineștiind cât este de important postul pentru noi, atunci este păcat grav din categoria "păcate străine". Dacă a vrut să facă doar o glumă (de calitate îndoielnică) atunci ar putea fi păcat lesne iertător.

Citat:
2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.
Din punct de vedere strict "tehnic", sunt de post. Pe de altă parte, ideea postului este să renunțăm la ceva care ne place. A mânca un mare șnițel de soia, pe care punem un zar de margarină și un praf de piper, servit cu cartofi prăjiți, cu salată de andive înecate în maioneză de post nu este păcat din punct de vedere tehnic, dar îmi miroase un pic a fariseism.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote