View Single Post
  #149  
Vechi 12.01.2013, 12:10:47
dasano dasano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2013
Mesaje: 1
Implicit Parere la De ce sa nu intram in biserici apartinand altor confesiuni

Eu cred ca, atunci cand parintii vechi interziceau ucenicilor lor ,,sa nu polemizeze prea mult cu ereticii pt. ca nu cumva veninul cuvintelor lor sa-i otraveasca" aveau in vedere experienta traita:Exista in minciuna puterea dintru inceputuri a tatalui ei-fascinatia asemanatoare unei femei extrem de ademenitoare pe exterior dar plina de -nimic -in interior.Cel putin pt.un incepator in cunoasterea Adevarului plenar crestin ,vizitele si polemicile in /cu persoanele aflate in confesiuni diferite pot fi tulburatoare(te imbiba cu veninul subtil si dulceag al amestecului de adevar partial si multa eroare, care -ti va tulbura sinceritatea si simplitatea credintei tale,strecurand indoiala ,facandu-te sa bati campii cu probleme ce-ti fura atentia de la practicarea efectiva a randuielii Bisericii UNA.E minunat sa poti iubi Omul indiferent de unde vine(pt.ca-i fratele tau in Adam)insa ia aminte ca aceasta capacitate de a iubi se dobandeste prin multa experienta(cruce)pe care in general incepatorii nu o au.Intrarea in bisericile straine pentru a converti inseamna sa fii mai puternic decat duhul acelui loc(sunt mai multi oameni acolo cu duhuri cel putin momentan straine de intimitatea ta ortodoxa-deci o forta persuasiva foarte abila).Tu trebuie sa fii BATRAN(rugaciunea ta ,credinta ta sa arda ca focul duhului apostolilor pt. a putea face fata si a te impune duhovniceste.
Din experienta proprie am constatat ca inima unui ortodox simte instrainare in
relatia cu crestinul /lacasurile altor biserici decat biserica UNA si viceversa.Si apoi eu ca si ortodox viu consider un botez strain duhului ortodox ,ca o pecete pe mormantul unui suflet.Cum sa particip la o minciuna draceasca.Trebuie sa-i spun omului adevarul meu in iubire.Daca as avea destula Credinta,Iubire si Nadejde desigur ca niciun loc sau anturaj nu m-ar putea atinge.Din pacate atentie suntem inca mici incepatori nevoitori in ale Duhului.
Reply With Quote