View Single Post
  #30  
Vechi 26.03.2018, 12:51:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Profeții și împlinirea lor ( 28 )

Rastignit impreuna cu raufacatorii
Profetia
[Isaia 53:12] Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari și cu cei puternici va împărți prada, ca răsplată că Și-a dat sufletul Său spre moarte și cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora și pentru cei păcătoși Și-a dat viața.
Implinirea
[Marcu 15:27] Și împreună cu El au răstignit doi tâlhari: unul de-a dreapta și altul de-a stânga Lui.
[Marcu 15:28] Și s-a împlinit Scriptura care zice:
Cu cei fără de lege a fost socotit .
35. Strapunse mainile si picioarele
Profetia
[Zaharia 12:10] Atunci voi vărsa peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire și de rugăciune, și își vor aținti privirile înspre Mine, pe Care ei L-au străpuns și vor face plângere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul născut și-L vor jeli ca pe cel întâi născut.
[Psalmi 21:18] Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.
Implinirea
[Ioan 20:20] Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, văzând pe Domnul.
[Ioan 20:25] Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul ! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote