View Single Post
  #8  
Vechi 16.09.2014, 02:32:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu pe cale logica cunoastem ca toate lucrurile au un Creator .
Ba da, și anume deducem.
Din observațiile asupra vieții naturale, omul cugetător deduce că măreția naturii, a Cosmosului, legile toate, inclusiv organizarea microscopică a lumii SUNT OPERA UNUI CREATOR.
Această cunoaștere, fie ea și incompletă, poartă un nume în Teologie: Revelația (cunoașterea) naturală.
E insuficientă, ziceam, deoarece din ea omul poate ști doar atât: că Dumnezeu este, anume Ființă cu putere veșnică, creatoare, despre a cărei putere și măreție glăsuiește întreaga Zidire.

"Cerurile spun mărirea lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria" (Ps. 18, 1)
*
"Pentru că ceea ce este cunoscut despre Dumnezeu este vădit între ei, căci Dumnezeu le-a arătat lor. Într-adevăr, însușirile Lui cele nevăzute, puterea Lui cea veșnică și Dumnezeirea Lui se văd, prin cugetare, din făpturi, de la zidirea lumii..." (Rm 1, 19-20)
*
"Universul mă încurcă și nu pot gândi măcar
că poate exista ceasul fără un ceasornicar".
(Voltaire)

P.S. Eu am dedus că există Dumnezeu (și apoi am dorit să Îl cunosc) studiind foarte adînc biologia, cândva, un mare număr de ani, aproape zi și noapte încontinuu. Pot să spun azi că atunci am trăit o adevărată asceză, devorat de nevoia și de frumusețea sentimentului inegalabil de a înțelege viul, în special viul organismului omenesc. Nu am studiat pentru examene, ci devorat de pasiune, până la limitele nebuniei sau chiar peste, adeseori...
Nu e nimic deosebit în experiența mea, au făcut-o mulți alții, însă am precizat acest amănunt dintr-un motiv precis: când încă nu ajunsesem la evidența miracolului în funcționarea corpului (cred și azi că funcționarea corpului e imposibilă, cu totul imposibilă, fără intervenție permanentă de Sus), eram ateu. Doar după ce am împins lucrurile foarte departe, după ce m-am dedicat cu totul studiului și am jertfit practic mare parte din adolescența și tinerețea mea am avut revelația Divinului. Simplu, sec, direct, fără înflorituri. Mi s-a impus ca evidența cea mai limpede. Vădit. Și am rămas uimit că peste 20 de ani nu conștientizasem asta cu adevărat...
Deci, concluzia: ateii gândesc, caută, cercetează DOAR CÂT LE E COMOD. Ei suferă, cred, de superficialitatea cugetării, de trândăvie și interese meschine (diplome, premii, joburi etc.) și se pripesc să tragă concluzii generale și definitive pe seama unor cugetări și cercetări firave, incomplete. Doar dacă munca cercetării atinge extremul, doar dacă pasiunea devine convivă cu obsesionalitatea și alte forme apropiate de nebunie, doar atunci se produce zdrobirea carcasei de prejudecăți, lene și ignoranță și se înfiripă Lumina sau măcar presimțirea Ei, mai corect spus.
Judecata superficială a ateilor, așadar, pripeala lor, are două ieșiri: a) trece la treabă serioasă, cu dedicare totală, caz în care vor deveni credincioși; b) eșuează comod în părelnicie eronată și, din păcate, cum bine zice Mihnea, în nebunie. Deși o logică oarecare există pe parcurs. Însă e doar logica delirului... Strânsă dar insuficientă... Mereu pe lângă arătură.
Reply With Quote