Subiect: Credinta
View Single Post
  #1  
Vechi 28.06.2011, 22:55:54
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit Credinta

Vi se pare normal ca o forma de credinta sa afecteze integralitatea persoanei?Ma refer aici la credinta crestina.Ar trebui credinta sa ne jeneze si sa ne faca sa ne simtim inconfortabil,sa ne dea sentimentul de invinovatire, de remuscari, de teama, sa ne faca sa ne denigram, sa ne umilim, sa ne injosim, sa ne pierdem increderea in noi?Inseamna credinta in Dumnezeul crestin pierderea credintei in sine, in propriile forte?De ce isi bazeaza crestinii increderea pe niste concepte cum ar fi Dumnezeu sau pe alte lucruri spirituale in schimbul propriile forte sau a stiintelor exacte... Avea una la mess:"Ce-mi recomandati:Vindecare cu ajutorul sfintilor sau operatie?" De ce isi bazeaza crestinii increderea pe niste concepte transversale realitatii noastre in detrimentul unor lucruri faptice? De ce isi reduc viata,fiinta si existenta la un concept transversal si invizibil si se injosesc ca persoane... de ce isi limiteaza dorintele, placerile si vointele de 'dragul'(sau mai bine zis frica) unui concept?de ce isi reduc capacitatile fizico-mentale din cauza unor lucruri spirituale?Nu cumva genul asta de compartament ii face pe crestini neincrezatori,delasatori, tristi, lenesi, slabi, nerationali,neganditori?Nu cumva genul asta de comportament atrage de la sine ocara?Atunci cine e de vine de ocara suferita?Nu cumva chiar noi crestinii care ne-am injosit fiinta si ne-am adus in aceasta stare?De ce asteptarile crestinismului sunt ca noi sa ne punem intr-o astfel de pozitie?
Reply With Quote