View Single Post
  #116  
Vechi 18.02.2015, 16:35:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Igor, poate îți ajută să muți o clipă discuția spre simboluri. E neglijat adeseori aspectul ăsta, al simbolului și mai mult chiar, e prost practicat. Întrucât prin simbol se înțelege doar un numit aspect și nu se știe că de fapt există o întreagă tipologie a simbolurilor. Crezi că discuția despre sfintele icoane ar avea ceva de câștigat și din raportarea (corectă, luminată) la simboluri?
Sunt total de acord că frăția ta, domnule Ioan, Teologia Simbolică, e necesară, vitală și mântuitoare.
Vorbind Biblic, nu? :)
Ca să nu smintim pe protestanții care citesc. Dovedim Biblic, ce vorbim:
I Corinteni 13, 12: "Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."

Dacă acum vedem ca prin oglindă, în ghicitură, simbolic adică, cum sunt și Sfintele Icoane, ca prin ghicitură, nu? Că vorbim de Sfintele Icoane. Pentru că toată lumea e doar un simbol al vieții veșnice, înseamnă că "atunci", deci sufletul după moarte, în viața de apoi, viața celaltă, adevărata viață, cum spune mai sus versetul, vom vedea "față către față".

Ce timpuri vor fi atunci. Ce frumos va fi... Fără de timp... Câtă odihnă și desfătare în iubirea și slava lui Dumnezeu...

Dar protestanții, nu cred în teologia simbolică. Pe ei nu îi ajută. Nu au nici măcar un cult.
Ei trebuie să înțeleagă Teologia, întâi.
Și apoi să ajungă să cunoască simbolica Teologiei. Pentru că nici Teologia nu o cunosc.
Înțelegeți, frate Ioan?
Ei s-au apucat să ia Biblia, să o modifice, și să-și creeze propria credință, schimbând creștinismul, după mintea lor, nu după Biblie.
Că după Biblie, creștinismul nu are nevoie să fie schimbat deloc. E mântuitor. Ortodoxia, Mireasa lui Hristos. Dar ei nu înțeleg.
Din ura și revolta lor față de ticăloșiile și ereziile "romano-catolicilor", au ieșit și ei, setoși după liniște și libertate, după Adevăr.
Dar nu au căutat unde trebuie. Și s-au dus în altă prăpastie. Că vrăjmașul abea a așteptat.
Când vor înțelege și vor trăi teologic, Teologia, atunci automat, cred eu, vor înțelege și se vor bucura și de simbolistica teologiei.

Ei, protestanții, au nevoie de cunoașterea brută. Crudă. A Bibliei. Iar odată ce vor înțelege că creștinismul nu poate să existe înafara Bibliei (creștinismul ortodox, se înțelege) atunci vor putea trăi și accepta și vor putea înțelege creștinismul, vor fi în Biserică (că numai Una este) și vor cunoaște Calea, Adevărul și Viața. Deci vor ști teologie, (implicit simbolică) și se vor mântui.

Și vor putea ajuta și pe alții, cum ajutăm și noi, cât ne dă Dumnezeu.
Să-i ajutăm cu toții cât putem. Cât de mult cunoaștem Biblia. Și cât de mult ne cunoaștem credința creștină.
Să avem râvnă și să căutăm. Caută și vei găsi, nu? Dumnezeu nu minte. Iertare dacă v-am mâhnit cu ceva.

Dumnezeu să ne ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.02.2015 at 16:45:42.
Reply With Quote