View Single Post
  #12  
Vechi 03.05.2018, 12:13:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba orice patimă are legătură cu cât ești sau nu de credincios.
Și aici vorbesc de credința-n Hristos Domnul.
nasol e ca azi nu mai merge pe vorbe ci pe... statistici.

_________________________________________________

"Procentul celor care cred in Dumnezeu difera de la tara la tara, el fiind mai ridicat in tarile ortodoxe decit catolice. Cel mai ridicat procent e in Georgia, unde 99% dintre adulti cred in Dumnezeu, iar procentul cel mai scazut e in Cehia, 29%. Republica Moldova e pe locul 3 in spatiul Est European si al fostei Uniuni Sovietice (dupa Georgia si Armenia) cu 95%, iar Romania pe locul 4, unde tot 95% dintre adulti declara ca cred in Dumnezeu. Curios, insa, doar 59% din est europeni (ortodocsi, protestanti si catolici) cred in existenta raiului si doar 54% in existenta iadului.

Romanii sunt pe primul loc in lumea Ortodoxa privind mersul la biserica, 21% dintre ortodocsii romani mergind la biserica cel putin o data pe saptamina. In Moldova procentul e de 13%, iar in Rusia de 6%."

_____________________________________________

"Romania, tara cu 2 milioane de alcoolici -

Alcoolul este un drog, o substanta chimica care schimba modul de functionare a organismului, afecteaza modul de a gandi, a simti, a vorbi si a se misca, iar in timp poate crea dependenta.

Datele Organizatiei Mondiale a Sanatatii dezvaluie ca excesul de alcool omoara mai multi oameni decat SIDA si tuberculoza la un loc. In Romania peste doua milioane de persoane consuma alcool in exces, 70% din cazurile de violenta in familie si aproape 1/2 din crime sunt cauzate de bautura excesiva si cca. 100 de romani mor anual din cauza alcoolului.

Tulburarile datorate consumului de alcool in Romania sunt cu peste o treime mari decat in UE. "20% dintre cei care se adreseaza medicilor de familie si 40% dintre pacientii sectiilor de medicina generala si chirurgie, recunosc consumul de alcool la originea cererii de asistenta medicala. Dintre cei care ocupa functii manageriale, 28% (mai mult de 1 din 4) consuma alcool peste limita admisa", releva ALIAT (Asociatia pentru Lupta Impotriva Alcoolismului si Toxicomaniilor)."
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 03.05.2018 at 12:15:28.
Reply With Quote