View Single Post
  #4  
Vechi 22.09.2008, 22:35:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Ar fi bine ca un teolog sa si citeasca ce se publica acolo (adica sa fie un fel de cenzura).
http://www.ziarullumina.ro/articole;678;1;14533;0;Vinul-cel-mai-vechi-antibiotic-natural.html

Citat de acolo:

La crestini, hrana vietii spirituale se practica prin Impartasania cu paine si vin care simbolizeaza Trupul si Sangele Domnului.

Vedetzi si comentariul meu de acolo pe care il reproduc si aci:
La crestini-ortodocsi nu se practica impartasania cu paine si vin care simbolizeaza trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos ci se practica impartasania cu Domnul nostru Iisus Hristos - caci primim pe Domnul nostru Iisus in chip de paine si vin.

Si aceasta se face cum bine stiu toti crestinii ortodocsi prin pogorarea Duhului Sfant si Duhul Sfant preface paine si vinul aduse in trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos.
Dar cum iar stiu mai toti crestinii ortodocsi trupul Domnului nostru Iisus Hristos este unit cu sufletul sau dar si cu firea sa cea dumnezeiasca.

Nu inteleg de ce trebuie sa comentez eu ca eu nu sunt teolog ci un simplu credincios pacatos si netrebnic si nu stiu nimic dar astea sunt chestii evidente de le stie oricine de la femeia care vinde lumanari si pana la arhierei.
Putea sa comenteze orice preot crestin-ortodox.
Rog pe unul din preotii din BOR de scrie pe aci sa adauge un comentariu mai dogmatic cum stie dansul acolo pentru a combate acea erezie.
Cutremurator. De la prezenta reala a lui Hristos in Euharistie am ajuns la simbolism.
Reply With Quote