View Single Post
  #7  
Vechi 18.07.2010, 00:26:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Rusinea" este foarte ciudata la omul care de fapt... nu se rusineaza in alte imprejurari. Dar si sa te complaci in minciuna ar fi ca si cum tu (si tot satul) stii ca esti inselat/inselata, dar te faci ca ploua!...
In general ti-e rusine cand duhovnicul te cunoaste de mult timp, te intalnesti cu el la piata, iti cunoaste rudele, colegii si prietenii... ma rog, e o intimitate pe care parca ti-e cam jena s-o destainui.
Am observat ca multi prefera sa aiba un duhovnic undeva la o manastire. Imi inchipui ca daca si acolo te mai jenezi sa spui pacatul cel tainic, inseamna ca degeaba ai mai ales un astfel de duhovnic.
Aceasta alegere poate veni in urma unor framantari interioare (cum a fost si cazul meu, cand in urma conferintei lui Danion, poate si combinat cu grupul de rugaciune de pe forum, din care faceam parte, nu mai aveam liniste si i-am cerut binecuvantarea duhovnicului sa merg... mai departe); sau a unor necazuri de natura diversa; sau... cu totul intamplator, cand asa vrea Dumnezeu sa se intample. Cunosc un caz cand persoana respectiva nu se spovedise demult si nici nu avea de gand, in primul rand fiindca, desi prin aluzii, cam toti stiam cum stau lucrurile, totusi niciodata nu-si putea invinge rusinea sa se spovedeasca total. Acum, facand parte dintr-un grup de pelerinaj, a vazut ca stau oamenii la rand la un preot vazator cu duhul si din curiozitate s-a asezat si ea, fara sa stie ce-o asteapta. Cand a iesit afara, plangea in hohot. Dar nu era un plans de durere, ci de usurare. Spunea (mai tarziu) ca parintele n-a lasat-o sa spuna nimic, ci doar sa confirme pe rand toate cele cate ii enumera si in mod ciudat stia cam tot ce facuse la viata ei. Apoi i-a facut slujba de dezlegare si i-a dat canon pe care spunea ca-si doreste sincer sa-l tina. Rusinea? Spunea ca-i venea sa intre in pamant sau sa zboare prin geam, dar totul s-a petrecut foarte repede iar ea raspundea mecanic "da" printre lacrimi, abia asteptand sa iasa pe usa si sa izbucneasca in hohot...
Eu cred ca daca preotii insisi nu s-ar jena si ar veni in "ajutorul" celui ce se spovedeste, intreband cateva chestiuni mai delicate la care numai din rea vointa ai raspunde cu "nu" cand tu stii ca-i "da", rusinea ar fi mai usor de invins... Parerea mea!
Reply With Quote