View Single Post
  #2  
Vechi 12.04.2008, 21:38:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Gabriel Nicu spunea ca rusinea de dinaintea spovedaniei este un prim canon pe care crestinul si-l asuma cu barbatie spirituala. Cel care se hotaraste renunte la unele pacate isi asuma pur si simplu aceast stare de umilinta fiind convins ca e mai bine sa rabde acum rusinea decat chinurile vesnice. E nevoie de un curaj al asumarii acestei smerenii.

Daca l-am suparat pe un prieten, ii cer iertare. Daca l-am suparat pe director ori pe ministru si mi-e rusine sa dau ochii cu el, merg mai intai la secretar si-l rog sa-i transmita scuzele mele și dorinta de a ma indrepta. Daca l-am suparat pe Imparatul Ceresc cu atat mai mult se cuvine sa-I cer scuze. In mod direct si prin intermediul preotului. Chiar daca pretul ma cearta, chiar daca imi da canon, eu recunosc ca am gresit. N-am voie nici sa fiu nepasatoare, nici sa ma rusinez ori sa plang atunci peste masura ca sa-l impresionez pe preot pentru a nu-mi mai da canon. Daca vreau, pot sa plang si dupa aceea. La spovedanie, e important sa spun ce-am gresit, sa condamn practic pacatul din mine. Daca ma cearta, individual sau in predici, ii multumesc lui Dumnezeu ca are cine ma certa ca sa ma ajute sa ma indrept. Daca mi-e frica sa dau ochii cu un sef pamantean furios, cu atat mai mult trebuie sa-mi fie frica sa dau ochii cu Imparatul Ceresc pe Care L-am ranit si L-am scarbit cu pacatele mele.

Pentru a dobandi acest curaj, Parintele ne recomanda sa citim rugaciunile de dinaintea spovedaniei si cele de dinaintea Sfintei Impartasanii. Acestea ne ajuta sa punem corect accentul pe problema cea mai importanta pe care o urmarim de-a lungul existentei noastre: dobandirea mantuirii. Niciun chin din aceasta lume nu se compara cu pierderea mantuirii. Ne indemna, de asemenea, sa dorim sa fim cat mai curati sufleteste, ca sa putem apoi beneficia de mila si de ajutorul lui Dumnezeu. Indreptarele de spovedanie ne pot ajuta sa ne amintim si sa marturisim pacate pe care altfel nu le-am spovedi, caci nu le dam importanta, considerandu-le prea mici, si chiar si gandurile. Parintele spunea ca e foarte important ca dupa spovedanie sa urmeze parerea de rau pentru pacatele facute si hotararea de a renunta la unele dintre ele. Iertati-ma si Dumnezeu sa ne ajute sa avem indrazneala cea buna!
Reply With Quote