View Single Post
  #7  
Vechi 16.05.2008, 14:34:12
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

ma bucur ca mi-ati raspuns la mesaj si ca voi putea continua cu voi aici aceste discutii. in primul rand am sa va pun o intrebare: vechiul testament mai are aplicabilitate? dupa ce a venit Mantuitorul toate cele 10 porunci s-au redus doar la 2: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti iar pe Dumnezeu din tot sufletul, din toata inima, din toata fiita si din tot cugetul tau. ce vreau sa spun este ca pentru a dobandi mantuirea nu exista un drum batut in cuie pe care daca nu-l urmezi nu reusesti sa te mantuiesti. daca eu voi indeplini aceste doua porunci, oare mai are importanta daca am sa mai scap cate un pacat mai micut? ganditi-va o clipa: daca voi indeplini aceste 2 porunci nu am sa pot face nimanui rau, nu am sa fiu invidios sau mandru, nu am sa urasc. dar acum probabil ca o sa-mi sariti in cap si o sa spuneti: bine, bine, dar cum ramane cu dragostea fata de Dumnezeu? daca Il iubesti nu trebuie sa mai faci niciun pacat. iar eu am sa va raspund: Dumnezeu se va uita la cum este sufletul meu si nu trupul. ceea ce incerc sa va conving este ca nu intotdeauna pacatul altereaza sufletul. iar atata timp cat ceea ce fac nu-mi schimba crezurile si principiile mele crestine nu vad de ce sa nu fac anumite lucruri. eu am trecut prin multe, si pot sa va spun ca un om mai rau nu te face pacatul neaparat. astept opinii.
Reply With Quote