View Single Post
  #10  
Vechi 05.04.2012, 11:18:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Daca se schimba numele Romaniei de acum in Americania e foarte potrivit.
Nu e deloc greu sa vezi ca se duce chiar de guvernanti actuali un proces de exterminare a unei parti a populatiei Romaniei.
Nu stiu pe ce criterii extermina dansii din populatia Romaniei,da e clar ca exista asa ceva.
Imi pare foarte rau de propria identitate a romanului e omenia iar nu sa stea pasiv sa vada ce fac guvernanti actuali,asa cum fac majoritatea romanilor de acum.
Daca ar fi fost omenosi,ar fi iesit multi pe strada sa protesteze pasnic sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Daca ieseau 3-4 milioane de romani pe strada,erau fortzatzi sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Si asta tineri pana in 40 de ani trebuiau sa o faca,nu batrani.
Nu stiu de ce nu ies romanii sa protesteze stiu oameni care nu au de lucru,abia au ce manca si tot nu li se pare nimic in neregula cu dl Ungureanu si dl Basescu probabil or zice ca e UE de vina pentru ce e aci sau eu stiu,dl Snegur sau Rusia.
Asa e si in SUA se cauta tot inamici in afara tarii pentru cum e situatia in tara,nu se vede ca din cauza coruptiei,a nedistribuirii mai egale a bunurilor e situatia proasta in tara.
roman,american nu e prea departe unul de altul,sau e,ca multi americani nu sunt asa fundamentalisti ca romani si sunt mult mai toleranti si mai deschisi spre alti oameni.

Cea mai buna solutia,vorba cuiva,daca ai de a face cu straini,zici ca esti din Republica Moldova,ca esti moldovean.
Si ai rezolvat problema.
Nu au iesit in strada cel putin 3-4 milioane din mai multe motive. Unul ar fi ca multi sunt PDListi, cam 5 milioane asa si ei nu ar face logic nimic contra partidului favorit. Ar mai fi lasitatea vestita a romanului, caruia i-a fost frica sa nu ia un baston in cap de la jandarmi sau o amenda, mai este lipsa de unitate care nu a existat niciodata la romani , ia sa mai moara si capra vecinului ce zice un angajat de la privat , daca mie mi-a taiat salariul sa ii taie si la bugetar sa ii ia naiba ca oricum au salarii mari si nu lucreaza nimic, asta este realitatea, ce spun cei de la privat.

In loc sa existe omenie, sa existe unitate si iubire intre romani nu exista decat dezbinare, ia daca oamenii ar fi mai uniti ar realiza multe, in primul rand ar avea mai multe pretentii de la patroni sa ii plateasca mai bine.

Lipsa de reactie, de pretentii, dezbinare, ciuda, ura , asta este intre romani. Nu exista solidaritate, sa iti para rau cand vezi un pensionar cu pensie mica si cu impozit pe pensie plus plata la sanatate, toti avem batrani si stim cum traiesc, si macar atat din solidaritate pentru ei trebuiau sa iasa multi sa protesteze.

Si eu cred ca guvernarea actuala prin masurile luate extermina populatia, se ajunge la un genocid social.

Last edited by TunsDiana; 05.04.2012 at 11:24:27.
Reply With Quote