View Single Post
  #16  
Vechi 02.07.2015, 12:39:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am niste nelamuriri:

Asa cum am inteles eu si am vazut scris pe flacoane (la diverse persoane care iau asa ceva), dar parca era si o definitie in acest sens, homeopatia este un tratament cu substante chimice in cantitati foarte mici.
Nu stiu cat este extras din plante sau animale (ficat de gasca???), dar mai sus spunea cineva de mercur.

HOMEOPATÍE s. f. metodă terapeutică bazată pe administrarea de substanțe chimice în concentrații extrem de mici, prin diluții succesive, care produc afecțiuni analoage bolii ce se combate. (< fr. homéopathie)

Pe dexonline sunt mai multe definitii care difera putin intre ele.

Acum doua chestii:

1. Nu stiu daca mai are vreo importanta de unde este extrasa substanta chimica. Mercurul este mercur, sulfura de ceva este sulfura de ceva.

2. Se vorbeste de dilutie pana cand nu mai exista nici o molecula. Pai atunci inseamna ca nu mai exista tratamentul ci se ia numai solventul respectiv (apa, NaCl, zahar si alte cele). La ce mai foloseste asta?

Am mai inteles ca aceste substante chimice in fapt sunt foarte otravitoare pentru organism. Se administreaza insa in doze foarte mici si treptat pana se obisnuieste organsimul cu ele.

3. Daca se extrag din plante sau animale, de ce nu se folosesc atunci tratamentele naturiste (concentratie mai mare - ceaiuri, prahuri, creme, siropuri)?

Eu consider homeopatia ca tratament alternativ la cel alopat, dar nu naturist.
Da, se poate vedea si ceva magie in homeopatie...

Si am mai auzit de un anumit stil de viata homeopatic, daca post sa-l numesc asa. Sa tot iei diverse preparate din astea, ca sa te intaresti la diverse.
Ca si cum de ex. ai lua otravuri in cantitati mici si nimic nu te mai poate
omori, ca s-a obisnuit organsimul.

In fine mai exista si vaccinuri si autovaccinuri - care si astea apartin de homeopatie. Sau nu? (asa rezulta si din definitiile din dictionar).

Da, si eu am dubii cu privire la eficienta unui asemenea tratament si mai ales daca nu dauneaza organismului.

Da, exista si tratamente naturiste prea-marite, si care nu au efectul scontat pana la urma.

Cea mai mare problema am vazut-o la tratamentele impotriva cancerului. De-a lungul timpului au tot aparut idei. Unora le ajuta, altora nu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote