View Single Post
  #14  
Vechi 15.10.2019, 21:32:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mi-ar placea foarte mult sa-mi recomandati moduri prin care anihilam aceasta patima.
Din punctul meu de vedere, singura forma de a "anihila" aceasta patima este mariajul, pentru ca prin acest mod iti canalizezi toata dorinta ta sexuala (sau "energie sexuala" - cum vrei tu sa o numesti) in relatia cu sotia ta. Tocmai de aceea Sfantul Pavel spunea: "din cauza desfrânării, fiecare bărbat să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său". (1 Corinteni 7,2)
Nu intamplator, casatoria a fost prima taina instituita de Iisus... pentru ca prin intermediul ei majoritatea oamenilor au sansa de a se mantui si totodata de a-si manifeta sexualitatea... doar putini oameni au chemare spre celibat sau monahism.

Un alt mod prin care poti diminua (dar nu a elimina complet) aceasta tentatie este sa iti tii mintea ocupata. Daca esti elev/student ar fi bine sa te axezi pe invatat sau sa te implici intr-o organizatie caritabila (sunt o gramada de astfel de ONG-uri) sau daca nu esti student - ar fi bine sa iti gasesti un loc de munca - asta in cazul in care nu ai deja unul. Sau sa practici un sport, du-te la alergat sau la sala; iar daca ai prieteni, profita de faptul ca ii ai si iesi cu ei la fotbal/baschet/volei. Sportul e benefic la orice varsta. Repet, trebuie sa-ti tii mintea ocupata. Imi aduc aminte ca profesoara mea de religie din liceu mereu ne spunea ca "atunci cand nu ai ce face, iti da diavolul ce sa faci".

Nu mai mentionez faptul ca trebuie sa te rogi, fiindca demetrius si bucuriepedrum deja ti-au zis deja despre asta.

Last edited by bluester; 15.10.2019 at 21:34:59.
Reply With Quote