View Single Post
  #8  
Vechi 03.06.2009, 01:02:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Jim Carey
The Truman Show
Este un film de exceptie citat si recomandat de "Psychology Today" si alte site-uri destepte.

Este foarte bine aratata ILUZIA ca NOI alegem in viata, cind de fapt VIATA ALEGE PENTRU NOI!
Iar noi doar credem ca avem Liberul Arbitru

Sa nu-l scapati, este un film de referinta care te ravaseste
Si mie mi-a placut foarte mult filmul asta!
Din acelasi pnct de vedere, si Matrix mi se pare un film bun.

Am vazut de curand un film 'The painted veil' (englez, dupa Somerset Maugham), care mi-a placut foarte mult. Este interesant cum este prezentata apropierea nesperata care apare pana la urma la un cuplu casatorit. Mi se pare ca are ceva crestin acest film, dar voalat sau indirect. In orcice caz este o poveste frumoasa (dramatica), si imaginile sunt si ele superbe.

Foarte de recomandat cred sunt cele doua filme din seria Narnia, cele noi, nu cele BBC.
Sunt pt copii - dar sunt bune pentru orice adult. Este' vorba de o lume paralela in care apare si Hristos dar sub alta forma.; va las sa descoperiti care! (dupa C. S. lewis)

Un film interesant desi poate un pic simplist este Bruce allmighty, cred. Bruce se supara pe Dumnezeu si blasfemiaza, zice ca El ar fi nedrept, dar acesta ii apare si ii da toate puterile sale pt o perioada. Va inchipuiti ce haos iese; este si nostim dar si serios. este interesant pentru cei care isi un intrebarea existentei raului fata de un Dumnezeu atotputernic si bun.
Reply With Quote