View Single Post
  #3  
Vechi 14.05.2012, 13:43:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodorescu78 Vezi mesajul
Ajuta-me te rog cu un sfat, mai ales daca ai mai auzit de situatii similare. Se poate compara in vreun fel fagaduinta mea cu fagaduintele facute de un monah la calugarie? Ce alternative avem, ce putem face fara a pacatui?"
Nu stiu ce sfat putem noi sa dam, din exterior, tot duhovnicul i-ar putea cel mai bine linisti si indruma. Sfintenia monahala si sfintenia conjugala sunt cei doi versanti ai Taborului; culmea si a unuia si a celuilalt este Duhul Sfant. Cred ca la inceput a contemplat din departare Taborul si s-a gandit sa aleaga monahismul pentru a intra in odihna lui Dumnezeu, dar atunci cand s-a apropiat de el, a ales casatoria si a inceput sa urce, intelegand ca ambele cai sunt tainic identice, iar daca sunt traite in mod autentic in Hristos, atunci sunt de aceeasi cinste. Promisiunea facuta exprima in fond dorinta de a intra in odihna lui Dumnezeu, de a urca Taborul, iar „nu ma casatoresc” e doar forma, versantul pe care urci. Domnul nu poate decat sa se bucure vazand ca promisiunea gandita a ramas aceeasi in fond si cred ca ambii trebuie sa-si continue drumul pe care l-au ales impreuna, sa depaseasca obstacolele (certurile, divergentele, problemele) inerente intr-o casnicie si sa se impartaseasca din harurile duhului Sfant revarsat peste Tabor.
Reply With Quote