Subiect: Candela
View Single Post
  #35  
Vechi 08.02.2009, 23:59:35
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Cristi, minunat articolul postat, cei care-l vom citi avem de tras multe invataminte.

As vrea sa adaug pentru cei care inca nu au o candela aprinsa in casa lor, ca atunci cand se vor decide sa-si procure una, este foarte important ca scrumul de la fitil ce se aduna dupa o zi de ars, fitilul cand e deja prea mic si nu mai sta in ulei, servetelul pe care ne stergem cand potrivim fitilul, sa nu fie aruncate la cosul de gunoi. Este indicat a se aduna intr-o punguta si cand s-a umplut punguta e bine sa se dea foc undeva la radacina unui pom sau undeva intr-un loc curat. Asa am auzit ca e bine. La fel se va proceda cu orice lucru sfant din biserica, sticlute in care a fost aghiazma sau ulei de la candela vreunui sfant, sau ulei de la Sfantul Maslu, servetelul in care iei anafora. Asa mi s-a spus cand am fost la manastire, nu stiam ( ma intreb, nu judec, de ce oare preotii de mir nu amintesc aceste lucruri in biserica ). Este iarasi o parere personala, probabil multi dintre voi stiu, dar cu siguranta unii nu stiti si m-am gandit ca n-ar fi rau sa va spun si acest amanunt. Ma iertati, cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote