View Single Post
  #98  
Vechi 02.11.2011, 14:26:36
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bateti campii fara pic de gratie din ignoranta majora fata de Scriptura.
Daca ati fi citit-o chiar a-confesional dar din perspectiva unei minti deschise spre Dumnezeu, poate v-ati fi adus aminte de cuvintele:

"Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă."

Matei 12:19

Dvs. puteti intelege? Eu ma tem ca nu.
Versetul in cauza e Matei 19:12 nu 12:19, macar dc dati o referinta uitati-va sa fie corecta.
Contexul in care apare versetul respectiv este despre casatorie si divort.
Categoria de oameni care era in discutie, dupa cum ati subliniat si dvs, e a treia: "sunt fameni care s-au facut fameni pe ei insisi , pentru imparatia cerurilor". Dupa cum spune si versetul a fost alegerea acelor oameni sa devina fameni (s-au facut fameni pe ei insisi) si nu le-a fost impusa de nimeni aceasta stare, ceea ce e in deplina concoordanta cu ce am afirmat in postarile anterioare. Celibatul e o optiune personala si nu se impune. Cand Pavel ii spune lui Timotei cum sa fie un slujitor al Domnului unul din criterii era " sa fie barbatul unei singure femei si sa aiba casa in ordine". Nu le impunea sa ramana necasatoriti daca vor sa slujeasca.

In incheiere poate imi spuneti unde am batut campii?
Reply With Quote