View Single Post
  #10  
Vechi 09.01.2013, 20:54:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cine sunt copiii din această parabolă, de ce sunt împărțiți în două tabere, strigând unii către alții?

Matei 11, 16-19:
16. Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții,
17. Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit.
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.

Luca 7, 31-35:
31. Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Și cu cine sunt ei asemenea?
32. Sunt asemenea copiilor care șed în piață și strigă unii către alții, zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și n-ați plâns.
33. Căci a venit Ioan Botezătorul, nemâncând pâine și negustând vin, și ziceți: Are demon!
34. A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor!
35. Dar Înțelepciunea a fost găsită dreaptă de către toți fiii ei.
Domnul nostru (cred eu) le reprosa iudeilor ca erau plini de prejudecati si ca au inima inghetata; pentru iudei, trimisii lui Dumnezeu trebuiau sa fie dupa cum isi doreau ei. Din acest motiv nu aveau puterea sa-i recunoasca pe trimisii Domnului, pentru ca ei cautau ceea ce doreau ei sa gaseasca, nu ceea ce dorea Domnul sa le transmita. A venit Ioan, trimisul Domnului, om care postea, traia in desert, manca doar miere si lacuste si nu l-au ascultat. A venit Fiul Domnului si i-au reprsosat ca mananca cu vamesii si pacatosii. Ei practic nu doreau sa primeasca voia Domnului. Iar motivul, ni-l spune apostolul Ioan, este ca iubeau prea mult lumea.

Lucru acesta s-a intamplat si cu ucenicii Domnului care nu L-au recunoscut pe drumul spre Emaus. Domnul era langa ei, dar ei nu L-au recunoscut, pentru ca aveau propria imagine despre ce trebuia sa faca Mantuitorului Lui Israel;cu alte cuvinte, aveau propria prejudecata despre cum trebuie sa fie Mantuitorul.

Last edited by nutucutu; 10.01.2013 at 06:18:16.
Reply With Quote