View Single Post
  #2  
Vechi 12.07.2010, 19:44:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
am o carte de la parintele Cleopa despre drumul sufletului dupa moarte ce spuneti despre aceasta carte?
Foarte interesanta, am citit-o si eu mai demult. Uite, iti recomand si eu o carte pe care am gasit-o zilele trecute intr-un anticariat, se numeste Priveghiul crestinesc, de Nicodim Mandita (http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...,-protos..html), de unde am aflat foarte multe lucruri, cum si cand trebuie sa te rogi pentru cei morti, ce semnificatie au toate actiunile si obiectele de la inmormantare (spre exemplu, eu una habar nu aveam care este semnificatia trecerii pe unele morminte a profesiei decedatului: aviator, prof., dr., gandindu-ma ca tot acolo ajung si unii si altii, sau a imbracarii mortului cu uniforma si accesoriile specifice meseriei sale, cu diverse decoratii... Dar asa trebuie, pentru ca asa se infatiseaza sufletul in fata Mantuitorului, dand seama de toate cate le-a facut pe pamant, din prisma profesiei si a activitatilor sale. Aviz celor care consideram ca mergem la serviciu numai ca sa castigam bani si care nu stim cum sa facem sa treaca mai repede timpul, sa muncim cat mai putin si sa plecam acasa cat mai repede!) Sunt si foarte multe istorioare. Voi posta candva din aceasta carte, poate le va folosi si altora.
Insa de departe cel mai interesant lucru pe care l-am gasit este ca rugaciunea personala cea mai puternica pentru morti (nu mai vorbesc de rugaciunile Bisericii, de cele 40 de liturghii), este aceea pe care o facem, pomenindu-i pe mortii nostri in momentul Sfintei Jertfe, atunci cand preotul spune: "Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam...". Eu, in marea mea ignoranta, nu stiam de asta si ii pomeneam numai la iesirea cu Sfintele Daruri, cand ne rugam pentru "mosi, stramosi,...".

On topic acum. Nu ne putem da cu parerea asupra unui duhovnic cum a fost parintele Cleopa, nu ne putem da cu parerea asupra randuielilor bisericesti sau asupra Sfintilor Parinti. Or, se stie ca parintele Cleopa nu spune nimic cu de la sine putere, din capul lui, ci reda, pe intelesul nostru, cele ce au spus acestia si cele ce se gasesc in carti mult mai putin accesibile, dar absolut nimic nu e strain de invatatura ortodoxa, oricat de inspaimanatatoare si macabre ar putea parea anumite istorioare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote