View Single Post
  #29  
Vechi 03.09.2011, 22:25:42
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Off topic

Catalin, sper sa te fi suparat stilul meu nesuferit si nu adevarurile pe care le spun. Daca este asa, imi cer iertare, stiu ca deseori sunt enervant si galcevitor, Domnul sa ma ierte.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Culmea e ca si spui: "A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa." cand e asemanator cu ce faci si tu.
Daca am incercat sa ma dau drept ortodox si sa dau sfaturi in ce priveste spiritualitatea ortodoxa, am gresit. Nu am intentionat asa ceva. Vrei te rog sa selectezi si sa pui aici pe forum sau sa-mi trimiti in PM?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca doar tu ai numai drepturi nu si obligatii pe forum. Uita-te inca odata la titlul forumlui, seamana cu un forum general, gen softpedia sau roportal? De ce crezi ca scrie crestin ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox? Pentru ca discutam toate problemele prin prisma ortodoxiei, nu iti poti impune tu credinta ta gresita.
Cred ca am urmatoarele drepturi: sa imi exprim opiniile in orice subiect dezbatut pe forum. Din delicatete am evitat sa postez in ariile specific ortodoxe si am preferat sa scriu la "secte si culte" sau la topicuri de subiect general.

Cred ca am obligatia sa respect regulamentul, sa nu insult vreo persoana sau vreo credinta.

Alte conceptii precum ca am mai putine drepturi decat tine sau alti useri sau ca as fi un user cumva de caltatea a-II-a sunt doar conceptii primitive ale unor oameni striviti de neputinta lor.

Dar daca tu crezi ca as avea vreo obligatie de care nu sunt constient, te rog sa mi-o spui.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ataci pe cel ce spune ceva ce nu iti place despre credinta ta sau care are legatura cu conceptiile tale. E adevarat nefolosind cuvinte injurioase, dar prin alte metode.
Poti sa-mi spui care sunt aceste alte metode, pentru ca daca ele sunt curate, oneste, corecte...e OK. A[sta este forumul: un schimb de idei, uneori chiar contrarii...
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Esti unul din putinii despre care cred ca nu prea au ce cauta pe forum
Draga Catalin, ma intristezi. Deschide-ti inima si pentru mine!
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate am observat tu ai conceptii ecumeniste
Ai mai afirmat asta dar nu ai dat o definitie corecta a ecumenismului. Termenul "ecumenism" e folosit pe post de bau-bau.

Da, imi doresc dragoste intre crestinii de diferite confesiuni dar nu imi doresc unificarea bisericilor pentru ca imi este teama ca ea nu se va realiza decat prin sincretism. Resping ecumenismul sincretic.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti userii au dreptul sa-si exprime parerile, dar respectand regulamentul si pe ceilalti useri, care din nefericire pentru tine sau in mare majoritate otodocsi daca nu ai observat.
Asta fac si eu: imi exprim parerile, cu mare respect pentru ceilalti useri, in mod special pentru cei pe care ii simt din scrierile lor ca sunt niste ortodocsi traitori.

Cu acestea fiind spuse, tinand cont ca acest cont este despre reinnoirea carismatica si nu despre persoana mea, hai sa ne concentram asupra topicului! Te rog scrie despre mine doar daca e ceva foarte important, daca nu scrie-mi in privat, multumesc.