View Single Post
  #16  
Vechi 28.01.2013, 15:34:01
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Penticostalul e un user aroganat si batjocoritor, nu va pierdeti vremea cu el.
Acest domn "penticostalul", spune ca daca un preot bea si se imbata, de ce nu am parasi Biserica ortodoxa, de parca la penticostali nu sunt unii viciati, ohooo sunt destui...

Problema de fond nu e asta, ci faptul ca religia penticostala ca si institutie, deci la nivel general, incurajeaza astfel de practici dracesti, pe langa acele bolboroseli - ma refer la vorbirea in limbi, si "darul profetiei", incat exista o categorie de penticostali considerati "profeti" care activeaza prin biserici si care sunt folositi de pastori pentru diverse interese (vor sa marite pe fata X cu baiatul lui nu stiu care, sau sa dea afara pe careva si profetul ii inventeaza un pacat chipurile descoperit in mod supranatural, deci pentru manevrarea maselor). Ei bine, acesti profeti unii dintre ei falsi, fara a avea inspiratie de niciun fel, altii cu inspiratie dar inspiratie draceasca (se stie ca Duhul sfant nu lucreaza decat in Biserica Domnului Hristos, adica Biserica Ortodoxa), fac foarte mult rau, deoarece interzic interventia umana (medici) asigurand pe "credinciosi" ca ei vorbesc din partea Domnului, si ca Domnul le promite vindecare (asta ca sa-i tina legati de secta). Astfel de cazuri la penticostali sunt de notorietate si vreau sa spun ca stiu din surse sigure ca liderii penticostali sunt sub monitorizare SRI, insa nu se poate face nimic concret deoarece UE garanteaza libertatea tuturor credintelor religioase incat ne-am trezit atacati din toate partile de astfel de ciudati, fie penticostali, fie iehovisti sau mai stiu eu ce yoghini! Insa ma bucur deoarece in ultimul timp s-au auzit destule voci care avertizeaza, mai ales in mass-media, despre pericolul acestor religii, mai ales penticostalii, care rup pe membrii de familiile lor, le spala creierul, le interzic tratamentul medical si-i deposedeaza de bunurile materiale (zeciuiala e obligatorie, dar pe langa asta, sunt stimulati sa dea, sa dea, sa dea, sa doneze bunuri, bani, bijuterii, tot ce au de valoare pentru liderii sectei).
Reply With Quote