View Single Post
  #16  
Vechi 06.03.2018, 21:39:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
..:))) Păi nu este nici măcar o activitate culturală, ci zdrăngăneală, pietism telenovelistic. Dacă ar avea puțină cultură (ortodoxă!) s-ar lăsa de asemenea practici. Ca să-ți fie clar: aia NU este slujbă ortodoxă sau altceva ce vrei tu să insinuezi.
Fiecare vede,... dupa cum ii este ochiul, stii cum e pilda din Biblie?

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu uita că drumul spre iad este pavat cu intenții bune. Degeaba ești pepinieră de preoți care falsifică adevărul. Tocmai asta este problema că nu mai vedem esențialul și ne lăsăm luați de val, de orgi, chitare, zdrăngăneli, predici mieroase. Și unde? Tocmai în Biserică? Trezește-te din somnul ignoranței! Hotărârea BO este cât de poate de clară, nu înțeleg de ce mai încerci să faci, inutil, pe deșteptul.
Nu am sustinut niciodata ca as fi destept. Cum falsifica preotii astia adevarul?...
Eram la o Adunare dinasta, si un preot foarte traitor al Oastei incepe sa vorbeasca despre "Deshte baga-te in carti". De multe ori a vazut frati care vin nepregatindu-se in prealabil ,si spicuind la fata locului din Biblie ,si povesteste cand la un moment dat i-a cerut Biblia cuiva ,caci el a uitat-o acasa. Persoana respectiva statea cu degetele pregatite "bagate " la anumite capitole care le alesese pe loc, si "carpacind" o predica asa pe loc. Si acela ii spune, ca sa nu se supere, dar sa o ia de la altcineva, ca el nu poate sa i-o dea, ca a pregatit ce trebuie sa zica. Si a sesizat lucrul asta ,ca trebuie sa ne pregatim ,sa citim,sa ne notam dinainte cand vrem sa spunem ceva eventual pe o hartie, si nu pompieristic si nepregatiti. S-a ridicat si cu toate ca a suparat pe unii prezenti ,nu s-a sfiit sa arate Adevarul.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote