Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #14  
Vechi 19.10.2018, 11:23:58
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Crestinismul primar era cu totul altceva fata de ritualul in care suntem acum ancorati.

O cale corecta are nevoie de indicatoare rutiere clare, dogme, invataturi, practici garantate...


Ortodoxia nu este o suita de reguli artificiale puse, ci o suita de reguli asezate ed Dumnezeu pentru curatia nnoastra, pentru ca fiintele care intra in contact cu el sa fie curate si bune. Cand ajungem in fata lui sa fim ca un copac frumos si nu ca unul uscat si murdar.

Primeste cineva in dar un copac murdar si uscat? Nu.
Vrea cineva sa vada in fata lui un copac murdar si uscat? Nu...

Si ne foloseste si noua sa fim curati, nu numai prin intrarea in cealalta lume ci si pentru ce vom primi pentru aceasta curatie dincolo.
uite, tu esti un om bun. imi displace sa te contrazic, o fac pentru ca asta e slabiciunea mea, in fine, una dintre ele, nu pot domne sa ma abtin cand am impresia ca trebuie sa spun ceva... stii vorba aia cu tacerea si cu filozoful..

se bat cap in cap chestiile de mai sus, crestinismul primar vine direct de la apostoli, apostoli care au stat la masa cu Iisus, apostoli care L-au ascultat zile si nopti, apostoli care L-au urmat, etc.

de atunci si pana acum oamenii, nu Dumnezeu, au pus tot felul de reguli asa cum au dorit ei, nu Dumnezeu, si rezultatul este altceva, nu mai este acel crestinism primar. in cazul bisericii ortodoxe, dupa parerea mea, crestinismul a fost confiscat de catre biserica. preotul a devenit altceva, nu mai este un om, episcopii sau patriarhii sunt deja zei...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote