View Single Post
  #352  
Vechi 10.03.2020, 00:48:35
Jhoanna Jhoanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2020
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am auzit să fie niște indicații precise ca niște obligații despre cât să fie frecvența de împărtășanii, în principiu dacă-l împărtășești o dată pe lună sau măcar în posturile mari ar trebui să fie ok.

Și oamenii mari cam tot odată pe lună s-ar spovedi și împărtăși dacă nu primesc alte indicații de la preot.



Ar trebui să mergi la toate Bisericile apropiate de zona ta, într-o rază de 1-2 km, ca să vezi care are rampă, sau măcar mai puține trepte și în care există grup sanitar.

Întrebi pe omul sau femeia care vinde la lumânări, poate există un spațiu administrativ unde te lasă să mergi să-l schimbi sau un grup sanitar, sau direct pe preotul paroh, spui că știi că la unele biserici există și de aceea întrebi, că ești nouă.


Nu ai un ham stil marsupiu în care să-l ții sau e prea mărșior deja ?

În principiu am auzit la un preot că până la vârsta de 6 ani copilul se poate împărtăși fără spovedanie și chiar mâncat, după e deja păcat să vină cu burta plină pt că se obișnuiește să banalizeze împărtășania.

Deci de pe la 7 ani trebuie și spovedit și dacă se poate, împărtăși nemâncat, altfel se obișnuiește să ia fără ajunare, ca pe un gest formal mecanic.

Preotul pe care-l știu se supăra că unii părinți bagă copilul la înaintare să arate cât de evlavioși sunt, dar ei nu se împărtășesc.

Ce folos că împărtășești un copil până pe la 14 ani chiar cu burta plină și după ce dă pubertatea în el dispare din Biserică cu zecile de ani vine doar la Paști și Crăciun?

Spuneau mulți că dacă avem copii în Biserică avem viitor, eu îi contrazic sincer am văzut mulți care erau împinși săptămânal spre împărtășanie fără să vină de la ei inițiativa și după nu-i mai găseai.



Nu trebuie să stai ca pe mărăcini, depinde și ce ți-a zis preotul duhovnic cât să-l împărtășești, eu nu am citit nicăieri că ar fi vreo obligație pt un copil să se împărtășească săptămânal.

Părintele Constantin Necula spunea că se întâmplă ca unii copii să deranjeze în Biserică pt că nu există niște femei din parohie sau cineva care să mai stea cu copilul acasă și să-i permită și mamei să vină o săptămână fără copil, să-și ia și ea timpul ei de slujbă.
Imi este dificil sa merg cu el la distanta mai mare. Drum lung nu ar fi, dar e zona centrala, e zgomot mare in intersectii si se trezeste. Ma mai gandesc ca si respira toate gazele de esapament... daca vine o ploaie iar e nasol... Plus, nu am cu cine sa il las suficient timp incat sa fac excursia asta in scop investigativ pe la biserici. Va rog sa ma credeti, cand am timp sa fac un dus, mi se pare o mare bucurie, atat de maruntit am timpul cu bebe si treburile casnice.

Oricum, si unde am vazut grup sanitar la o biserica... as fi preferat sa fac pe mine decat sa intru acolo, de infect ce era locul. Si nici apa, hartie, sapun... Sa schimb copilul acolo nici nu s-ar pune problema.

In ziua de azi si mallurile au bai curate si locuri de infasat. Numai b.o.r. a ramas in evul mediu la capitolul asta...

In marsupiu sta, il mai pun prin casa ca sa gatesc sau sa intind rufe. Dar afara mi-e teama sa ies cu el asa, pt ca nu vad pe unde merg.

Sotul meu mai vine cu mine la biserica uneori, dar, prin natura servicului, in multe weekenduri lucreaza. Nu am ce sa fac decat sa ma duc singura cu bebe.

Nu am vazut pe nimeni cu copil asa mic in biserica, de-asta intreb aici... poate sunt eu deplasata sa ma duc cu el... Atat de ne-binevenita ca acum nu m-am simtit niciodata in biserica... toata lumea parca se incurca de mine, parca le-as lua aerul ca ma foiesc cu bebe in brate. Cand incepe sa planga ies rapid, se uita la mine ca la ciuma, de parca as fi dusa cu capul ca vin cu un copil asa mic in biserica. Cand ies afara, si cersetorii sunt ofensati de plansul bebelusului, trebuie sa ies, sa ma duc prin spatele bisericii, ma plimb pe-acolo pana se mai linisteste, revin in biserica, mai stau cateva minute, iar ies si tot asa... va marturisesc ca de multe ori m-am gandit chiar sa nu mai vin, in conditiile astea... parca are lumea dusmanie pe bebelusi. Fac un efort pt el... dar nu stiu cat bine ii fac, de fapt...
Reply With Quote