View Single Post
  #34  
Vechi 28.09.2008, 14:57:19
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AndreiB
Citat:
Īn prealabil postat de achimovjan
Citat:
Īn prealabil postat de AndreiB
Citat:
Īn prealabil postat de achimovjan
Citat:
Īn prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
jane, stai tu calm, ca multe au mai ramas din ei. ca nu degeaba vor fi 144 000 mii barbati drepti care vor sta in ziua Judecatii in fata Lui Dumnezeu si vor fi sfinti. "feciorelnici" - ce cuvint minunat.
Interpretezi totalaiurea Apocalipsa,pentru ca cei din Israel mentionati acolo,sunt cei din Israelul cel nou,adica crestini.Asta zice si Sf Ap Pavel,de altfel.Faptul ca multi evrei s-au convertit la crestinism,este adevarat,insa eu m-am referit la ce s-a ales de ei,dupa crima impotriva lui Hristos.Chiar Mantuitorul a zis,ca "nu va ramane piatra peste piatra,din Ierusalim",au fost imprastiati pe tot pamantul.Eu nu am nimic cu evreii,am dat acest exemplu,pentru ca se face deliberat confuzia intre Biserica,Noul Israel si cler.Ei sunt parte din Biserica,ca si fiecare din noi,botezati in numele Sf Treimi.Se zice aici,peste tot,nu judecati clerul.Pai bine ma oameni buni,Arie a fost preot,Nestorie episcop,Eutihie la fel,etc,toti ereziarhii,toti episcopi si preoti.daca venea la tine Arie si-ti spunea la o predica ca Hrisot nu este Dumnezeu,ci doar prima creatura a lui Dumnezeu,perfecta etc,prin care Dumnezeu a creat lumea,tu ai fii acceptat asta asa,ca este el preot?
Sau daca Netsoie,patriahul Constantinopolului,venea si dupa slujba tinea o predica si zice ca Maica Domnului nu este Nascatoare de Dumnezeu,ci de om,tu acceptai asta ca era el patriarh?
Apoi eu i-am facut pe astefl de episcopi,episcopii diavolului,de aceea mi s-a sters mesajul.Pai eu sunt bland,pt ca in Constantinopol iesea cu bataie daca se facea asa ceva ca la noi.Apoi Sf Nicolae,cand la auzit pe Arie,i-a dat o palma,in fata tuturor,apoi pe vremea iconoclsmumului,femei si copii ii daramau de pe scari pe cei care luau icoanele de pe zidurile Constantinopolului,ii omorau desi apoi erau si ei ucisi.
Cititi si voi si vedeti.Nu stiu cine va invata sa fiti fara discernamnat,desi in toata literatura monahala se zice clar:ea ai mare virtute este cea a discernamantului,fara ea,orice alta virtute te poate duce in prapastie.Citit de exemplu Sf Ioan Cassian,"Convorbiri cu Parintii",convorbirea despre discernamant.
Chiar nu vedeti ca ei se flosesc de asa zisa ascultare,schimba sensul Scripturii,al scrierilor orotodoxe pt a obtine mai multa putere asupra voastra.Asta este defapt fiara,despre care se vorbeste aici,cu coarne de miel,dar glas de balaur.
Asa ca aveti grija cui va supuneti,pt ca cel care se supune unui om,fara discernamant risca sa nu se mai poate redresa nicodata.
Mai duaun cuvant al Sf Ioan Gura de Aur.El spune asa.Nimic nu este mai rau decat omul fara povatuitor.dar este un rau si mai mare.Omul cu povatuitor rau.Primul,sigur cade,singur se ridica,dar cel de-al doilea zace de-a pururi in prapastie,si nu are cine sa-l ridice.

Cugetati bine la ceea ce faceti cu viata voastra!
ia uite aici Jane:
:si am auzit numarul celor pecetluiti: 144000 de pecetluiti, din toate semintiile fiilor lui Iuda..." (Ap. 7/4)

mai pune mina pe Biblie jane, ca nu e tirziu.
Omule,tu ori esti rau intentionat,ori nu stii sa citesti.scrie clar,negru pe alb"144.000 de pecetluiti din toate semintiile fiilor lui Israel",nu scire numai de Iuda,iar dintre semintii lipseste Dan,pentru ca din acesata semintie se va naste Antihrist.Omule,iti repet,scrie la paocalipsa,"cine va scoet un cuvintele,sau va schimba din aceasta proorocie,si Dumnezeu va scoate idn partea lui din pomul vietii".Asa ca ai grija cum schimbi Evanghelia.
Reply With Quote