View Single Post
  #44  
Vechi 29.09.2008, 19:31:17
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de podolski
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
jane, stai tu calm, ca multe au mai ramas din ei. ca nu degeaba vor fi 144 000 mii barbati drepti care vor sta in ziua Judecatii in fata Lui Dumnezeu si vor fi sfinti. "feciorelnici" - ce cuvint minunat.
Cristi degeaba zici. Patriarhul este eretic. Daca nu este mason , ajuta masoneria.
Pe scurt nu mai poate fi considerat cap al Bisericii Ortodoxe Romane.Nu mai poate fi identificat ca fiind al lui Hristos.

Si in vechime erau patriarhi care din cauza lepadarii de Sfintele Canoane ale Apostolilor nu mai erau considerati patriarhi, pt ca erau eretici.

Adica Sfintii Apostoli nu dormeau ca sa scrie canoanele, ucenicii lor tineau posturi ca sa ce? Ca sa vina Patriarhu Americii(ups al Romaniei) si sa zica ca sunt invechite?
S-a lepadat de Apostoli, prin asta s-a lepadat de Hristos, si prin asta nu mai imi este mie personal patriarh.

Cati imparati au incercat sa schimbe dogmele si nu au reusit. Degeaba scrie el pe hartie ce sa gandesc pt ca Dumnezeu ne-a dat libertatea de a discerne binele de rau, iar el se rupe de Biserica lui Hristos, de Adevarul lui Hristos si asta e adevarul.

De aceea fiecare Patriarhie ortodoxa are independenta sa si nu este supusa in totalitate alteia, (spre diferenta de catolici) tocmai ca sa ramana mereu dreapta credinta pe pamant care de sute de ani a fost asa si asa va ramane spre ciuda lui daniel si a papei.


Si stii ca preotii vreacului al optulea(adica cel de acum) vor fii cei mai aspru pedepsiti? De ce crezi oare? De pastratori ai credintei sau de erezie?


iar interpretarea lui andrei cu 144.000 ...aaaa...esti cumva in vreo secta sau cum? ce ai patit?


mai vroiam sa mai zic adeptilor ecumenismului (care nu sunt problema mea , doar imi spun parerea personala) daca tot afirma ca toti trebuie primiti ca fii ai lui Hristos, ca toti avem un Dumnezeu, de ce nu invita si homoxexualii in Biserica.
Si ei sunt oameni, si ei sunt fii ai lui Dumnezeu. De ce nu legalizeaza? DAca tot abunda de bunatate, sa faca si preotese.

Hai acum sa avem intelegere pt tot ce e rau, ca toti sunt oameni.
Aici nu e vb de intelegere, ci e vb de nesimtire. Esti catolic, bravo tie, eu sunt ortodox si ramanem asa. Suntem prieteni, dar eu ma duc duminica la biserica ortodoxa iar tu la cea catolica. Dar nu ne putem ruga impreuna cu tine pt ca e o jignire a Sfintelor Canoane, s Sfintilor, a lui Dumnezeu Cel in Sfanta Treime.

Acum daca ne rugam cu catolicii maine poimane ne trezim ca barbatii sa faca sex cu barbatii(ca sa folosesc un vocabular decent) si doua tinere cum se ling in Biserica, ca doar trebuie sa facem lucrurile impreuna ca fii ai lui Dumnezeu.

Hai sa mergem si la Budha(catolicii au luat-o inainte) si sa ardem si cateva lumanari budhiste. Ca doar avem acelasi Dumnezeu.
Patriarhul insa e prea modern pt "invechitii de Apostoli", ce stiu ei de GPS si noua manifestare de credinta. Azi e modern sa fii ortodox si sa te duci in biserica catolica sa zici o rugaciune, sa lasi preotii catolici sa slujeasca in Biserici ortodoxe, ba chiar si la inmormantare sa fie doi preoti unu ortodox si unu catolic. Ca de, suntem in secolul modernismului , iar "Invechitiilor de Apostoli" le manipulam cuvintele cum vrem noi.

Dar foarte bine. E dreptul vostru, cum este si dreptul meu de a imi spune parerea si de a va refuza prostiile pe care le graiti.

Cum ar fii sa ma duc in Biserica si sa incept eu sa zic in gand, Doamne fa pace pe pamant, fa sa biruiasca binele in lume si sa ma trezesc ...pipait...
Probabil asta e biserica viitorului...
daca tot ma pipaie sper sa nu fie barbat :)) sa nu fac criza si sa crap acolo.
sa vezi ce dau mereu pe la biserica dupa aia. vin in fiecare zii. :))
are si parti bune modernismul asta. :P








ma da de cand ai tu caderea sa dai verdictu ca Patriarhu ii eretic

tu in ce romanie traiesti?

dar cei care fac slujbe cu catolicii de la cine crezi ca au voie? de la mine?
de cine a fost incurajat corneanu? de mine?
episcopii trimisi la catolici, i-am trimis eu?

auzi la tine, cine sunt eu sa spun adevarul?
adevarul il poate spune si un cersetor. dar stiu ca mandrii si puternicii nu suporta parerile celor ce ii considera sclavii lor.
ehe, asa au facut si fariseii, ca cine e El sa le spuna ce sa faca?
adevarul e acelasi, fie ca il zice un om sarac ca Hristos(fara casa si fara masa) sau un mare preot.
si oricat ati incerca , tu si toata ceata lui pitigoi nu puteti schimba faptele , nu-L puteti schimba pe Hristos dupa voia vremurilor.

Reply With Quote