View Single Post
  #22  
Vechi 29.08.2012, 10:16:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vroiam si eu sa deschid un thread pe care sa postez (pt tinerele domnisoare naive) semnele dupa poti recunoaste din timp astfel de oameni (ca un lucru este sigur: sunt multi!!!).
De ce doar pentru domnișoare? Naivitatea mi se pare împărțită echilibrat între cele două sexe, precum și cei care se folosesc de ea.

Citat:
Nu zic ca in toate cazurile este posibil, dar cred ca uiti ca un abuser emotional este in realitate o fiinta nesigura, inspaimantata (de aici nevoia de control!!), cu mari probleme ascunse in subsidiar.
Nu sunt nici monstrii, nici superoameni..
Mă bucur pentru înțelegerea (reală) pe care o ai pentru ei. Cu adevărat, oamenii ăștia sunt în primul rând propriile lor victime, starea în care se află făcându-i nefericiți pe ei înșiși: nesiguri, angoasați, uneori disperați.

Se simt în pericol de înec, și atunci se agață de cel care le întinde mâna, reușind, de multe ori să-l sufoce sau să-l tragă și pe el la fund. Situația e tragică pentru amândoi.

Poate fi vorba și de o imensă nevoie de dragoste, niciodată satisfăcută pe deplin. Dar sunt persoane egocentrice, poate tocmai din cauză că au un minus, un gol care trebuie cumva umplut. Și atunci caută, instinctiv, persoane sănătoase afectiv, echilibrate, generoase, pe care tind să le absoarbă în sine ca niște găuri negre, lăsându-le lipsite de energie, depersonalizându-le.

Aș vrea să înțeleg care este cauza (probabil spirituală) a acestui deficit, a acestei mari nevoie de afecțiune, de atenție, a acestei centrări pe sine și a neputinței, în fond, de a iubi (căci nu au putere)

Bune sfaturile pe care le-ai dat în continuare, cu privire la felul în care trebuie tratați. Cred că e e nevoie de mai multe, poate și de la alții; eventual recomandați niște cărți la subiect.
Reply With Quote