View Single Post
  #58  
Vechi 18.10.2018, 07:20:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
presupun ca, cunosti povestea lui varlaam si ioasaf, nu? n-o sa-ti spun eu povestea lor insa am sa-ti spun altceva. povestea este preluata de un calugar georgian duofizit din folclorul indian, budha il intalneste pe ioasaf si-l converteste, se pare ca frumusetea povestii i-a impresionat pe toti cei care au cunoscut-o, eu nu am avut curiozitatea s-o citesc, inca de atunci, de prin sec 9
preluata de mai multi fiecare a tradus-o in limba lui si asa a ajuns si la limba greaca. grecii, perversi ca intodeauna, tineo danaos, nu? :)), i-au dat si-un autor, cat mai tare si de necontestat, l-au ales pe ioan damaschin si uite cum ajunge povestea despre budha in istoria crestina, tradusa in limbi vechi si noi europene, chiar in scandinava veche, varlaam si ioasaf devin sfinti... dar ajung si personaje intr-o piesa shakespeariana...:))

cam asta e cu sfintii si autoritatea lor stiintifica...
Nu prea intleg ce vrei sa spui.
Oare tu chiar nu intelegi sau nici nu vrei?

Eu spuneam ca sursa sfintilor este foarte serioasa si, fiindca ti-am dat deja versetul din (In20,27) te rog sa-l citesti de data asta mai cu atentie ca sa vezi ca Iisus stia tot fara sa fie informat de SRI, fara sa aiba "sifonari" intre apostoli si fara sa auda cu urechile Lui ce a zis Toma cu 8 zile inainte(si fara Shakespeare).
De unde stia Iisus? De la Sursa. Aceea, mai serioasa decat stiintifica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.10.2018 at 08:09:36.
Reply With Quote