View Single Post
  #121  
Vechi 31.10.2018, 03:06:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Patriarhul Tihon a murit în anul 1925, iar Mitropolitul Serghie face declaraČ›ia pe 16 iulie 1927. Nu prea înČ›eleg cum a fost posibilă presupusa anatemă a P. Tihon asupra M. Serghie.
Poate l-o fi anatemizat inainte pentru atitudinea de simpatizant cu noul regim, atitudine din care va fi rezultat declaratia din 16.07.1927, pe de-o parte;

Insa, pe de alta parte(imi dau cu parerea), niciunde in Scriptura nu se face, nu se sugereaza si nu se sfatuieste niciun fel de propaganda politica, ci supunere pentru orice oranduire statala:

17. Ascultati de mai marii vostri si fiti-le supusi, caci ei privegheaza asupra sufletelor voastre, ca unii care au sa dea socoteala de ele; (Evrei13,17)
cu atat mai mult cu cat in rugaciunea staretilor de la Optina se spune "...Orice vesti de-a lunul zilei cu liniste ma-nvata sa intampin intarit in credinta ca peste toate-I sfanta Voia Ta..."

Asadar, ceea ce exista si ne inconjoara este permis de Dumnezeu sa se intample, iar Biserica se ingrijeste de reactia noastra fata de lumea din jur, care cu permisiunea lui Dumnezeu ne-a implicat si pe noi; pe deasupra oranduirea comunista seamana cu oranduirea de obste adusa la viata chiar de primii crestini.
Daca ordinea sociala "unsa" de Dumnezeu(adica in vigoare) nu ne convine inseamna ca ne impotrivim lui Dumnezeu. Cand au venit sa-L prinda, Iisus zicea:

53. Sau crezi cumva ca nu pot sa-L rog pe Tatal Meu si sa-Mi trimita acum mai mult de douasprezece legiuni de ingeri?
54. Dar cum se vor plini Scripturile, ca asa trebuie sa fie?" (Mt26,53-54)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.10.2018 at 03:35:43.
Reply With Quote