View Single Post
  #122  
Vechi 31.10.2018, 05:30:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Patriarhul Tihon a murit în anul 1925, iar Mitropolitul Serghie face declarația pe 16 iulie 1927. Nu prea înțeleg cum a fost posibilă presupusa anatemă a P. Tihon asupra M. Serghie.
declaratia din 1927 intra sub incidenta anatemei data de bo rusa in 1918. acum, nu stiu daca asa si e , dar asa ar fi logic. o anatema e valabila atat timp cat nu e retrasa.

Citat:
În prealabil postat de demetrius
Insa, pe de alta parte(imi dau cu parerea), niciunde in Scriptura nu se face, nu se sugereaza si nu se sfatuieste niciun fel de propaganda politica, ci supunere pentru orice oranduire statala:
iata ce zicea chiar Tihon:
"„Nu ne revine nouă să judecăm puterea pământească: orice putere îngăduită de Dumnezeu va vedea coborând asupra ei binevoirea noastră, dacă ea se va dovedi cu adevărat «slujitoare a lui Dumnezeu spre binele celor cârmuiți»"

se baza pe ce spunea pavel, printre altele:
"3. Caci dregatorii nu sunt frica pentru fapta buna, ci pentru cea rea. Voiesti, deci, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele si vei avea lauda de la ea."

deci este valabil numai atunci cand stapanirea face bine... bolsevicii au atarnat caroaie de gatul unor episcopi si i-au aruncat de vii in volga, la un moment dat mai functionau doar vreo 500 de biserici.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote