View Single Post
  #5  
Vechi 30.07.2020, 18:47:39
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

Îl vizitau pe părinte multe persoane să le citească rugăciuni. Veneau din Siberia, din partea nordică, de la Moscova, niște femei demonizate din orașul Solikamsk. Bineînțeles că veneau de câteva ori să le citească rugăciunile.

Îmi amintesc de Eugenia de la Moscova. Atunci când aceasta începuseră să-l frecventeze, eu încă nu veneam la părinte. Dar oamenii povestesc, că atunci când venea, tremura toată, ținea gura deschisă și ținea cana în acest fel, pentru că din gură îi curgea continuu spumă cu salivă. Și când cana se umplea, o vărsa. În această stare veniseră la părintele Nicolae, fiind îmbrăcată chiar și în halat. Probabil că demonul nu-i permitea, dar aceasta a reușit să se smulgă.

Atunci încă când am cunoscut-o, când am văzut-o, aceasta era deja normală. În general era o femeie normală. Putea chiar să și citească în biserică, de exemplu Canoanele,
Rânduiala de rugăciune. La Împărtășanie mergea singură, pentru că părintele le-a omorât demonilor puterea.

Reporterul:

Maică, dar de ce venea această Eugenia atât de departe, tocmai din Moscova? Știm că și în Lavră se citesc rugăciuni pentru izgonirea demonizaților.

Eugenia zicea, fiind întrebată, de ce vine tocmai aici, zicea că „acolo nu se ocupă nimeni de ea”. Nimeni nu-i citea rugăciunile de izgonire a diavolilor pentru că erau mulți și putere mare.
Zicea că a zburat, că au purtat-o, a zis că locuia la Moscova, la etajul 3 sau 4, și cică ieșea pe balcon și diavolii o așezau pe pământ. Atât de puternici erau.

Reporterul:

O coborau…

Da, zicea că zburau.

Spunea că atunci când mergea la magazin, îi demasca pe toți vânzătorii, pentru că diavolii cunoșteau, ce anume făceau aceștia, și ziceau.

Iar odată am văzut… Eugenia își făcea bagajele să plece acasă și s-a înclinat în acest fel, iar eu stăteam într-o parte și-mi adunam bagajele mele, iar necuratul a ieșit din umbră, s-a așezat lângă ea, și probabil că a început să se roage, și am auzit nu știu ce descântec al diavolului. Înțelegeți? Și Eugenia a început să țipe îngrozitor. Era înfricoșător să auzi. A început să țipe îngrozitor și s-a îndreptat, iar părintele i-a zis: „Gata, gata, nu mai fac așa”, și a plecat.

Și ea ne mustra, că veneam acolo nevrednici. Că aici nu doar muntele, ci fiecare iarbă este sfântă. Și zicea că-l cinstim mult pe părintele Nicolae. Zicea că nu-l prețuim așa cum s-ar cuveni, pe deplin.

Și zicea că izvorul de sub munte va fi pentru părintele Nicolae și pietrele vor primi chipul părintelui.

Atunci când m-am dus prima dată [m-am dus – nu se intelege unde], luaserăm deja [prima piatra, era in aceasta stare, piatra era gri] , era gri, iar chipul său era luminos.

Mânca o singură dată pe zi. Nu avea cu ce să se îmbrace. Noi îi spălam de câteva ori hainele în baie. Avea haine rele, căciula era subțire, la fel și paltonul, purta pâsle. Bineînțeles că era deja bătrânel, iar toți bănuții îi investea în biserică.

L-am întrebat de ce procedează în acest fel cu banii. Părintele a spus, că dacă nu va proceda în acest fel, impozitele sunt foarte mari și biserica va fi închisă, și atunci cine va înmormânta oamenii, cine îi va boteza.

Părintele nu a fost niciodată în concediu în timpul vieții. Zicea că ce se va întâmpla, dacă el va pleca în concediu, iar aici va deceda cineva și va fi înmormântat fără preot sau altceva se va întâmpla.

Uneori zicea: mergem, iar acea femeie spune: „Părintele acesta este deosebit”. Mama i-a răspuns: Cum așa?

Femeia nu știa, că discută cu fiica. I-a răspuns: E un părinte obișnuit ca toți ceilalți.

Și femeia i-a răspuns: Nu, nu, este un părinte deosebit.

– Păi, de ce este deosebit, este la fel ca ceilalți.

– Nu. Când veniserăm prima dată, am văzut de-asupra bisericii un bătrânel în aer de-asupra bisericii. Iar atunci când am intrat în biserică am văzut, că acel bătrânel slujea.

Nina VOROȘILOVA

I-am cerut binecuvântare, părintele m-a binecuvântat. Am ieșit după gard și am vrut să mai văd biserica.

M-am rugat, iar în acest timp a ieșit părintele din biserică, a făcut câțiva pași și a început…. Dumnezeu i-a arătat.. s-a ridicat, s-a ridicat. Iar haina i se desfășura, desfășura. Barba se desfasura de la vant. Probabil vantul era puternic acolo sus. Dumnezeu să-l odihnească în împărăția Sa!

Părintele ne-a binecuvântat și atunci când ne pregăteam să plecăm acasă, ne-a spus, să mai așteptăm puțin, s-a așezat cu noi la masă, am discutat. Și i-am spus că ne este frică să nu întârziem. Părintele însă a zis că nu vom întârzia pentru că am să vă binecuvântez.

Și părintele ne binecuvânta și chiar nu întârziam.

Atunci când binecuvânta masa, toți ne săturam și pe masă mai rămâneau bucate. Și toți se mirau.

Părintele răspundea tuturor. Era accesibil tuturor. Era foarte bun și se străduia să-i ajute pe toți. Dacă ar fi putut i-ar fi acoperit pe toți cu aripile sale și i-ar fi ajutat.

Veneau uneori și necredincioși și tot felul de bețivi, să ceară bani. Și dacă părintele era afară sau dacă acești se băgau în cameră, părintele începea să discute cu fiecare dintre ei, și cu cei mari și cu cei mici, cu fiecare. Umbla pe jos. Niciodată nu fusese în concediu.

Mama îl invita să treacă pe la noi, și dacă se întâmpla să vină, părintele stătea doar o noapte și pleca. Pleca ca nu cumva să-l cheme cineva la vreun bolnav, ca nu cumva bolnavul să moară și păcatele să cadă asupra părintelui.

O bătrânică a povestit un caz interesant. Bătrânica spunea că părintele i-a povestit aceste lucruri. Se spune că într-o iarnă părintele mergea cu Sfintele Daruri la un bolnav, pe jos, pentru că nu erau alte mijloace de transport și părintele umbla doar pe jos. Și din față pe cărare venea un câine mare. Și părintele s-a oprit și a spus: „Cățeluș, permite-mi să trec că merg cu Sfintele Daruri. Permite-mi să trec”. Și câinele a trecut în zăpadă. Părintele a trecut și a privit înapoi, iar câinele i s-a închinat.

Îmi amintesc că veniseră odată la el un bărbat foarte bolnav. I-a spus părintelui că medicii au refuzat să-l trateze. Ia spus părintelui că în curând va muri și a venit la părinte să-l ajute. Părintele i-a răspuns, că nu este profesor și că bărbatul s-a înșelat. Bărbatul i-a răspuns că a auzit, că părintele i-a ajutat pe mulți și că îl poate vindeca. Părintele i-a răspuns că nu poate să-l vindece și că imediat ce se va deschide biserica se vor duce împreună și se vor ruga, iar Dumnezeu va hotărî. Părintele i-a propus să locuiască o perioadă de timp la el.

Bărbatul a stat cu părintele, a băut ceaiuri din ierburile pe care i le-a recomandat părintele și peste ceva timp a simțit că se simte mai bine, a început să se vindece. În timp ce ne întorceam cu toții către podul plutitor, acest bărbat își exprima nedumerirea, zicând: Nu înțeleg nimic, am băut ceaiuri de tot felul de ierburi, am băut și acest fel de ceai pe care l-am primit de la părintele Nicolae, dar nu m-a ajutat. Acum însă văd că mă simt mai bine, văd că am început să mă vindec.
Reply With Quote