View Single Post
  #13  
Vechi 14.12.2012, 17:11:02
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit spovedanie facuta corect?

fratilor crestini am si eu o mare indoiala in legatura cu sf spovedanie??din pacate nu m-am mai spovedit de anul trecut de la Pasti din mai multe notive ,poate nu n-am considerat nici vrednica sa fac acest lucru..in fine...anul acesta fiind un an greu ptr mine din mai multe puncte de vedere am aflat si de cateva probl de sanatate ,am avut probl cu sotul in fam ..si acum fiindca este postul Craciunului am hotarat sa tin pot atat cat pot(miercurea si vinerea-cand am putut) si am decis sa ma duc la duhovnic sa ma marturisesc ptr ca de Impartasit nu poate fi vorba din pricina nenumaratelor pacate...eu frecventez Biserica din orasul meu duminicile cand nu lucrez si de sarbatori de asemenea..dar nu ma pot spovedi la parintele de acolo deoarece ma vede ca pe o fiica si mi-e rusina de pacatele mele asa ca de cativa ani tot am schimbat duhovnicii 3 la numar..azi am fost la o manastire ,am scris pe o foita acasa toate pacatele si m-am dus ,la prima manstrie duhovnicul plecase..asa ca am incercat la o alat manastire la care preotul inca spovedea ,dupa ce m-a intrebat de ce vin la el?de ce nu m-am dus la parintele meu?? a acceptat sa ma spovedeasca doar ca din rusine nu am scos foita din geanta si lundu-ma cu vorba ,m-am garbit ptr k am auzit alti credinciosi care spuneau k parintele se grabeste am uitat de un pacate -grav zic eu pacatul onaniei...mi-am adus aminte de el dupa ce parintele a terminat spovedania si nu i-am mai putut spune....???am plecat de la manastire mahnita,trista ,furioasa ca nu-mi voi gasi linistea sufleteasca niciodata.......simt ca in loc sa mi se duca povara pacatelor mele dupa umeri aceasta m-a ingreunat mai tare.....ce pot sa fac??imi este de vre-un folos spovedania mea????..oricum de impartasit nu ma pot impartasi asa mi-a zis si parintele ,dar vroiam sa ma simt mai 'usoara' sufleteste...i-am cerut canon si mi-a zis ca sa-mi pun ordine in viata asta este canonul..sa ma duc la alt duhovnic si s afac alta spovedanie???sa astept pana la anul in poastul sfintelor Pasti si sa ma spovedesc cum trebuie???ce sa fac??imi putei da un sfat ptr ca sunt tare suparata si ingandurata???
va multumesc si Doamne ajuta!!
Reply With Quote