View Single Post
  #345  
Vechi 07.06.2011, 17:45:56
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit In ziua aceea nu va fi niciunul dintre oamenii Cartii care sa nu creada in el.

Isaia 43:10
„Voi sunteți martorii Mei – zice Domnul – voi și Robul Meu pe care L-am ales, ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, și după Mine nu va fi.

Isaia 43:11
Eu, Eu sunt Domnul, și afară de Mine nu este niciun mântuitor!

Isaia 41:27
Eu, Cel Dintâi, am zis Sionului: „Iată-i, iată-i!”, și Ierusalimului: „Îți trimit un vestitor de vești bune!”

Isaia 41:28
Căci Mă uit, și nu este nimeni, nimeni între ei care să prorocească și care să poată răspunde, dacă-l voi întreba.



'Oare nu vad cei care nu cred , ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit?''(21:30)

''Iar cerul l-am inaltat cu puterea Noastra si Noi il largim''(51:47)

'' In ziua aceea vom inchide Noi cerul , asa cum se inchid sulurile cu scripturi''(21:104)
''Asa am facut noi prima creatura , o vom face din nou .Aceasta este o promisiune pe care Noi am facut-o si pe care o indeplinim''(21:104


IOAN 16

8. Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11. Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.


ii voi aduce la muntele Meu cel sfant si-i voi umple de veselie in Casa Mea de rugaciune. Arderile lor de tot si jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, caci Casa Mea se va numi o casa de rugaciune pentru toate popoarele." (Isa.56:7)

Dumnezeu (Eloah) vine din Teman si Cel sfant vine din Muntele Paran.
Maretia lui acopera cerurile
si lauda Lui umple pamantul" Habacuc;3:3

Domnul a venit din Sinai.(moshe-Tora)
Si a rasarit peste ei din Seir.(Yeshu-Evang)
A stralucit din muntele "Paran".(ghici-Legea de foc )
Si a iesit din mijlocul zecilor de mii de sfinti.
Din dreapta Lui iesea o lege de foc.
Da ,El iubeste popoarele;" Deuteronomul;33:1-3

Geneza 21:20
Dumnezeu a fost cu copilul, care a crescut, a locuit în pustiu și a ajuns vânător cu arcul.
Geneza 21:21
A locuit în pustiul Paran și mama sa i-a luat o nevastă din țara Egiptulu


Sfânta Evanghelie după Ioan cap 4:

19. Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu ești prooroc.
20. Părinții noștri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceți că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm.
21. Și Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veți închina Tatălui.


Psalmii 84:5
Ferice de cei ce locuiesc în Casa Ta! Căci ei tot mai pot să Te laude.
Psalmii 84:6
Ferice de cei ce-și pun tăria în Tine, în a căror inimă locuiește încrederea.
Psalmii 84:7
Când străbat aceștia valea Bakka , o prefac într-un loc plin de izvoare, și ploaia timpurie o acoperă cu binecuvântări.
Psalm 84:7
ז עֹבְרֵי, בְּעֵמֶק הַבָּכָא-- מַעְיָן יְשִׁיתוּהוּ;
גַּם-בְּרָכוֹת, יַעְטֶה מוֹרֶה.

Ezechiel 40:2
M-a dus acolo în niște vedenii dumnezeiești și m-a așezat pe un munte foarte înalt; spre miazăzi de acest munte era ceva ca o cetate zidită.
.................................................. .................................................. ...............
.................................................. .................................................. ....................
.................................................. .................................................. .................

Ezechiel 44:5
Domnul mi-a zis: „Fiul omului, fii cu luare aminte, uită-te cu ochii tăi și ascultă cu urechile tale tot ce-ți voi spune cu privire la toate rânduielile Casei Domnului și cu privire la toate legile ei; privește cu băgare de seamă intrarea Casei și toate ieșirile Sfântului Locaș!
Ezechiel 44:6
Și spune celor îndărătnici, casei lui Israel: „Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Ajungă-vă toate urâciunile voastre, casa lui Israel!

Ezechiel 44:7
Ați băgat în Locașul Meu cel Sfânt niște străini cu inima netăiată împrejur și cu carnea netăiată împrejur, ca să-Mi spurce Casa; ați adus pâinea Mea, grăsimea și sângele înaintea tuturor urâciunilor voastre și ați rupt astfel legământul Meu.

Ezechiel 44:9
Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Niciun străin, netăiat împrejur cu inima și netăiat împrejur cu trupul, să nu intre în Locașul Meu cel Sfânt, niciunul din străinii care vor fi în mijlocul copiilor lui Israel.


Deuteronomul 18:18
Le voi ridica din mijlocul fraților lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele în gura lui, și el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
Deuteronomul 18:19
Și dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el în Numele Meu, Eu îi voi cere socoteală.

Deuteronomul 34:10
În Israel nu s-a mai ridicat proroc ca Moise....
Reply With Quote