View Single Post
  #39  
Vechi 15.08.2019, 23:50:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Facerea 6:6-7
6.I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7.Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Domnului îi pare rau că le a făcut deși înainte erau toate bune foarte:"31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte." Oare Domnul a învățat ceva din această experiență? Căci iată acum nu mai sunt bune iar înainte erau bune foarte.

1 Regi 15:10
10.Atunci a fost cuvântul Domnului către Samuel astfel: "Îmi pare rău că am pus pe Saul rege, căci el s-a abătut de la Mine și cuvântul Meu nu l-a împlinit".

Păi bine mai atotștiutorule cum vine asta? Tu il pui Rege deși știi dinainte ca nu o să asculte și o să se abată si acum îți pare rău?

Ieremia 42:10
10.De veți rămâne în țara aceasta, Eu vă voi zidi și nu vă voi mai dărâma, vă voi sădi și nu vă voi mai smulge, căci Îmi pare rău de răul pe care vi l-am făcut.

Cand iti pare rău de o faptă pe care ai facut o si pe deasupra o numești rău asta înseamnă că ai facut o greșeală si o regreți.

Atotcunoscator, dar face fapte pe care ulterior le regretă, mda ...
Daca pui la lucru putin simt duhovnicesc prin care sa treci toate versetele pe care le citesti vei intelege ca sentimentele, viziunile si revelatiile pe care Duhul Sfant le transmite proorocilor nu pot fi traduse mot-a-mot(cuvant cu cuvant) in limbaj omenesc, ca sa nu amintesc ca limbajul duhovnicesc(comunicarea) este unul foarte "tehnic" si putin priceput de cei care ascultau profetiile(printre care si tu).

Va trebui sa inveti sa citesti printre randuri dupa muuulte rugaciuni care sa te smereasca mai serios.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote