View Single Post
  #1  
Vechi 07.05.2012, 00:41:01
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit test de sinceritate

trebuie sa recunoastem, pentru ca suntem sinceri, urmatorul aspect al credintei:daca ne nasteam in alte zone ale lumii si aveam o alta religie ex musulmana sau hindusa care sunt apr 1 miliard sau in oricare alta am fi ales o alta credinta?o cautam chiar pe cea din tara numita romania?
dupa ce criterii?
eu cred ca -zic si eu asa-cam 90% din oamenii religiosi au fost alesi de religie nu ei si-au ales religia.adica cred si sustin religia in care s-au nascut.ar fi interesant de gandit pe ce argumente ne bazam cand sustinem o religie sau o credinta.pe ce se bazeaza aceasta alegere sau sustinere? educatie?promisiuni?cugetand la aceste lucruri am ajuns la un punct comun pe care nu-l poate tagadui nici o religie.daca ai apucat sa te nasti va trebui sa mori.Ei,de aici incepe imparteala ,disputa ....cine promite cel mai mult????in viata asta sau in cealalta??cum putem crede promisiunile??.....intr-adevar sinceritatea noastra poate fi verificata intrebandu-ne in noi insine sincer ...ce se va intampla cu noi dupa moarte caci sigur vom muri intr-o zi..........
Reply With Quote