View Single Post
  #3  
Vechi 24.05.2021, 17:45:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
... și în special antihistaminice (care sunt bune împotriva alergiilor, gen Aerius). Dar cel mai neobișnuit lucru este că anumite reacții adverse de la aceste medicamente sunt scăderea poftei de desfrânare, de la care am auzit de la anumite persoane vorbind că au avut probleme "acolo", în special de pe urma Antihistaminei luate pe timp îndelungat în fiecare zi, timp de luni bune.
Mi se pare un păcat în sine luarea unor medicamente fără să fie nevoie, ficatul tău cui îl lași, tot ce e toxic, se duce în ficat, te otrăvești cu orice medicament luat inutil, posibil și rinichii să fie afectați pe termen lung.
Ai nevoie de un ficat sănătos toată viața încă zeci de ani de acu înainte.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Acum, dacă în timpul postului sau mereu, cineva se luptă cu patima desfrânării greu și vrea să nu mai aibe pofte trupești legate de orice tip de desfrânare trupească, să se înfrâneze cât mai mult, ar fi corect să ia medicamente ca să îi scadă poftele și să ajute la o pocăință mai ușoară? Sau acest lucru poate fi considerat ca o trișare în fața lui Dumnezeu, și nu ar trebui folosit nici un medicament, decât medicamentul VOINȚEI? Păreri....
Nu ar fi un post dus pe puteri, te ajuți de adjuvante, pe unde sunt pustnici și călugări se iau medicamente aiurea?

Postul poate fi un medicament, un trup slăbit de post, de rugăciuni de privegheri de noapte lungi, de metanii, nu mai are putere.

Și participarea la Maslu poate ajuta la dezlegare de unele păcate.

Eu am înțeles din slujba sfântului Maslu că preotul se roagă și pentru vindecarea neputințelor sufletești cât și trupești, păcatul desfrâului fiind o dublă neputință

citate din textul slujbei Sfântului Maslu http://molitfelnic.ro/slujba-sfantului-maslu/

:

„Pe tine te rog, preacuratul palat al Împăratului ceresc, ceea ce ești mult‑lăudată, curățește mintea mea cea întinată cu tot felul de păcate și o fă locaș înfrumusețat Treimii celei dumnezeiești, ca, mântuit fiind eu netrebnicul robul tău, să măresc puterea și mila ta cea nemăsurată.

Doctorul și ajutătorul celor ce sunt în dureri, Izbăvitorul și Mântuitorul celor neputincioși, însuți, Stăpâne al tuturor și Doamne, dăruiește tămăduire neputinciosului robului Tău; îndură‑Te și miluiește pe acesta care mult a greșit și‑l izbăvește de păcate, Hristoase, ca să slăvească puterea Ta cea dumnezeiască.

Doamne, sufletul meu cel slăbit cu multe feluri de păcate și cu fapte netrebnice, ridică‑l cu cercetarea Ta cea dumnezeiască, precum ai ridicat de demult pe slăbănogul; ca fiind mântuit să strig Ție: îndură‑Te, Hristoase, și dă‑mi tămăduire.

Încă ne rugăm pentru mila, viața, pacea, sănătatea, mântuirea, cercetarea și lăsarea păcatelor robului lui Dumnezeu (N), și pentru ca să i se ierte lui toată greșeala cea de voie și cea fără de voie.

Cel ce m‑ai învrednicit a săvârși cereștile Tale Taine și a‑Ți aduce daruri și jertfe pentru păcatele noastre și pentru greșealele cele din neștiință ale poporului și a fi mijlocitor pentru oile Tale cele cuvântătoare, ca prin multa și negrăita Ta iubire de oameni să curățești păcatele lor; Însuți, Preabunule Împărate, ascultă rugăciunea mea în ceasul acesta și în această sfântă zi și în toată vremea și locul, și ia aminte la glasul Rugăciunii mele și dăruiește tămăduire robului Tău (N), care este în neputința sufletului și a trupului, dându‑i lui slobozire de păcate și iertare greșealelor celor de voie și celor fără de voie, tămăduindu‑i lui rănile cele netămăduite și toată boala și toată neputința.

Cel ce ești fără de început și fără de sfârșit, Sfinte al sfinților, Care ai trimis pe Unul‑Născut Fiul Tău să tămăduiască toată boala și neputința sufletelor și trupurilor noastre, trimite Duhul Tău cel Sfânt și sfințește untdelemnul acesta și‑l fă robului Tău acesta (N), care se va unge, spre izbăvire desăvârșită de păcatele lui și spre moștenirea împărăției cerurilor.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote