Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #19  
Vechi 25.07.2021, 14:36:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
UČ™or de zis, greu de înfăptuit, e foarte greu să te recalifici după ce ai o anumită traiectorie.

GândiČ›i-vă că în unele malluri se eliberează paČ™apoartele, sau mai sunt alte direcČ›ii ale statului - înmatriculări auto, etc, cum mai intri să-Č›i faci un banal act fără să-Č›i dea voie în mall când un bou ca vicepremierul Barna încearcă să limiteze accesul ?

Ai nevoie de bani ca să trăieČ™ti chiar Č™i la sat îČ›i trebuie bani pentru semănături, arat, seră, utilaje Č™i ustensile utile, cărămizi pt un cuptor,cumpărat Č™i acČ›ionat motor apă, benzină pt motocoasă etc, întreČ›inere maČ™ină, fără maČ™ină nu te poČ›i deplasa după bunuri esenČ›iale la oraČ™e.
Trotineta electrică sau bicicleta nu Č›ine pentru că te calcă maČ™inile, se circulă ca la nebuni pe drumurile naČ›ionale.

E adevărat că la sat trăieČ™ti cu mai puČ›ini bani, dacă nu eČ™ti bolnav Č™i bun de muncă altfel greu, dacă eČ™ti bolnav sau neputincios se prăbuČ™eČ™te casa Č™i se umple curtea de bălării la sat.

Nu-i socotim pe cei idioČ›i care s-au vaccinat pentru un mic sau un bilet la untold, aceia sunt cei mai delăsători Č™i inconČ™tienČ›i dintre români, dar pentru supravieČ›uire majoritatea se luptă.

Cred că se poate amâna cât mai mult eventual unii să opteze pt lucru de acasă unde meseria permite, dar nu Č™tiu dacă vom scăpa nevaccinaČ›i.
Multumesc mult, ai dreptate. Eu am alternative bune dar trebuie sa mai fac niste voiaje pana atunci ca sa ma apuc de altceva aici in tara. In perioada pandemiei cand nu au mers croazierele (au fost doar echipaje de urgenta) a trebuit sa caut de job in tara , job normal care faceam cand eram la liceu lol...pe salariu f mic, si lautar (DJ) pe langa asta, aici nimeni nu mi-a cerut vaccin sau ceva, dar castigul e f mic si nu poti supravietui din asta. Cea mai buna varianta e plecatu in afara, in cazul meu meseria de navigator ca de asta am facut o facultate de marina din Constanta, pe functie direct.

Si pe croaziere apropo, putin ai timp de distractie, e program incarcat, dar te poti plimba prin zonele unde acosteaza vaporu in timpul liber sau cu permisie in timpul programului.

La partea cu Untold (sau Neversea) , se face test rapid cu 30 lei si poti intra si fara vaccinu facut dar sa ai rezultatul testului negativ. Dar da se discrimineaza si asta.

Eu nu sunt de acord cu restrictiile aberante! Tot vad proteste masive oriunde in alte tari (la noi inca e relaxat thank God).

Noi sa tinem post in continuare, sa ne rugam si sa avem incredere in Dumnezeu ca vom trai indeajuns cat ne permite El. Eu nu deznadajduiesc! Si nu stau sa ascult pe X, si Y care ma critica ca am vaccin facut si etc....
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote