View Single Post
  #912  
Vechi 09.05.2011, 21:52:07
Opet... Opet... is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Exact. Asta e esența. Să vedem cum o să ne mâncăm "noi, ortodocșii" unii pe alții în următoarea sută de ani...

Dacă ortodoxia va merge tot pe drumul ăsta, al separării, al satanizării a tot ceea ce nu e "ortodoxizabil", are să-și piardă Duhul. Dacă nu cumva a și început deja...

Știm cu toții vorba acelui părinte care spusese că sfârșitul va fi atunci când nu va mai fi cărare între casele oamenilor.
Nu cred ca o sa existe pace vreodata...din primele zile ale crestinismului si pana acum cred ca au aparut peste o mie de secte si s-au produs zeci de separari.Au fost multi care au incercat sa mentina Biserica unita dar uite ca noi oamenii nu suntem in stare de asa ceva...

Noi vrem libertate,comoditate...cu cat mai multa libertate de exprimare,cu atat mai multe pareri si oameni care lupta pentru modul lor de gandire...o sa ajungem in secte de cate 5-6 oameni.

Eu nu as putea trai fara aceasta libertate recunosc,dar simt ca mai bine e sa fi invatat de mic sa crezi(si cum ar crede unii sa suprimi libertatea alegerii),decat sa-l lasi sa faca el alegerea la 20 de ani,cand deja s-a obisnuit sa traiasca in aceasta lume.Si e greu sa il aduci pe calea cea dreapta apoi...
Reply With Quote