View Single Post
  #55  
Vechi 19.11.2014, 17:11:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Corinusha este o femeie tânără, educată în duh scientist, a cărei mare realizare până azi e că a devenit psiholog. E un psiholog tânăr și deocamdată e foarte încântată de asta.
Dar, tocmai pentru că are un suflet înclinat spre bunătate, spre compasiune, a ales să devină psiholog și nu altceva. Pentru o femeie aceasta echivalează cu alegerea preoției de către un bărbat.
Duhul școlii psihologice e bogat, el poate îndemna spre necredință dar și spre credință. Dumnezeu a lăsat o portiță și psihologilor de a deveni buni creștini.
Personal cred că, cu vremea, pe măsură ce va înțelege mai bine condiția umană, din însăși profesia de psiholog care o pune în contact cu resursele dar și cu mizeriile omenescului, Corinusha se va apleca tot mai mult spre descoperirea lui Dumnezeu și, desigur, spre Biserică.
Deocamdată se ține la facil, oarecum la o prelungă tatonare, cum e firesc pentru această etapă din dezvoltarea ei.
Așa cred eu și pariez pe creșterea ei în cele duhovnicești, cu vremea, cu necazurile și, mai ales, cu harul lui Dumnezeu și descoperirile Sale în viața Corinei.
Va veni vreme, cred, când Corinusha nu se va mai numi așa, ci Corina.
Toate la vremea lor!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.11.2014 at 00:58:56.
Reply With Quote